Smrznuti izmet irvasa ubija ljudski život na Zemlji!
U slučaju da praistorijski virus dospe među današnju populaciju, svi bismo bili izloženi velikom riziku od dobijanja boginja i goveđe kuge.
Naučnici sa Kalifornijskog univerziteta u San Francisku uspeli su da ožive virus pronađen u smrznutom izmetu irvasa, starom više od 700 godina. Uzrokovano globalnim zagrevanjem, odmrzavanje životinjske i biljne materije može povratiti "novih" mikroorganizama u biosferu, odnosno moglo bi doneti zaboravljene zarazne bolesti na koje nismo više imuni.
Kolevka irvasa je sever Kanade, a inače žive na hladnim prostranstvima gde ledene ploče koriste kao bi svoje krzno očistili od prljavština. Polarni led čuva zamrznutu dlaku, izmet i ostatke irvasa, a ekipa naučnika, predvođena Erikom Delvartom, bušila je jedno takvo nalazište. U zaleđenom izmetu su pronašli biljni virus koji su nakon 7 vekova mirovanja ubrzo počeo razmnožavati u stabljici duvana i tako širio smrtonosnu infekciju.
U borbi sa ovim virusima mogu nam pomoći drugi virusi. Današnji virusi su mnogo evoluirali od svojih predaka – virusa, stekavši mnoge prednosti kao što je borba za život na mikroskopskom nivou. Virus pronađen u polarnom ledu se posebno ističe, jer više od 60% njegovog genetskog materijala se ne podudara ni sa čim što danas postoji na Zemlji. Mnogi praistorijski virusi su i dalje opasni po biljke, životinje i ljude.
Kako bi u nekom trenutku pomenuti virus dospeo u kontakt sa populacijom, svi bismo bili izloženi velikom riziku od zadobijanja boginja i goveđe kuge. Svetska zdravstvena organizacija krivi drastične klimatske promene za širenje tropskih bolesti, masovnih migracija, nestašica hrane, prenosi RTRS.