Смрзнути измет ирваса убија људски живот на Земљи!
У случају да праисторијски вирус доспе међу данашњу популацију, сви бисмо били изложени великом ризику од добијања богиња и говеђе куге.
Научници са Калифорнијског универзитета у Сан Франциску успели су да оживе вирус пронађен у смрзнутом измету ирваса, старом више од 700 година. Узроковано глобалним загревањем, одмрзавање животињске и биљне материје може повратити "нових" микроорганизама у биосферу, односно могло би донети заборављене заразне болести на које нисмо више имуни.
Колевка ирваса је север Канаде, а иначе живе на хладним пространствима где ледене плоче користе као би своје крзно очистили од прљавштина. Поларни лед чува замрзнуту длаку, измет и остатке ирваса, а екипа научника, предвођена Ериком Делвартом, бушила је једно такво налазиште. У залеђеном измету су пронашли биљни вирус који су након 7 векова мировања убрзо почео размножавати у стабљици дувана и тако ширио смртоносну инфекцију.
У борби са овим вирусима могу нам помоћи други вируси. Данашњи вируси су много еволуирали од својих предака – вируса, стекавши многе предности као што је борба за живот на микроскопском нивоу. Вирус пронађен у поларном леду се посебно истиче, јер више од 60% његовог генетског материјала се не подудара ни са чим што данас постоји на Земљи. Многи праисторијски вируси су и даље опасни по биљке, животиње и људе.
Како би у неком тренутку поменути вирус доспео у контакт са популацијом, сви бисмо били изложени великом ризику од задобијања богиња и говеђе куге. Светска здравствена организација криви драстичне климатске промене за ширење тропских болести, масовних миграција, несташица хране, преноси РТРС.