Softverska piraterija u Hrvatskoj lagano opada!
U Hrvatskoj je prošle godine stopa kompjuterskih softvera instaliranih bez licence iznosila 52 odsto, što je pad za jedan procentni poen u odnosu na 2011, saopštila je hrvatska filijala Međunarodnog udruženja proizvođača softvera (BSA), na osnovu istraživanja o softveru koje se sprovodi svake dve godine.
Komercijalna vrednost tog nelicenciranog softvera je oko 332 miliona kuna (44 miliona evra), piše regionalni portal Seebiz. Pravna zastupnica BSA za Hrvatsku, Ivana Jurin Puhalo, ističe da pad stope softverske piraterije u 2013. za jedan procentni poen u odnosu na 2011. znači mnogo u vremenu krize i ohrabruje BSA u njegovim naporima da se hrvatska stopa softverske piraterije izjednači s prosečnom stopom u Evropskoj uniji. Prema istom istraživanju, ova stopa je u EU u prošloj godini pala za dva procentna boda u odnosu na 2011, na 31 odsto, s komercijalnom vrednošću nelicenciranog softvera od skoro 9,9 milijardi evra.
Posmatrano po evropskim regionima, područje Srednje i Istočne Evrope ima najveću stopu sotverskog piratstva, od 61 odsto, čime se svrstava i na drugo mesto među svim svetskim regionima, odmah iza Azije i Pacifika, gde je ta stopa 62 odsto. Znatno drugačija situacija je u regionu Zapadne Evrope, gde je 2013. stopa piraterije iznosila 29 odsto, što je pad za tri procentna poena u odnosu na 2011. U celom svetu stopa softvera instaliranog bez propisne licence porasla je za jedan procentni poen u odnosu na 2011. godinu, te za 2013. iznosi 43 odsto, što iz BSA objašnjavaju porastom broja računara u tzv. rastućim privredama, gde je stopa nelicenciranog softvera i pre bila najveća. Iz BSA napominju da korisnici računara širom sveta najčešće, njih 64 odsto, kao glavni rizik od instaliranja nelicenciranog softvera ističu pristup hakera, a njih 59 odsto gubitak podataka.
Globalno istraživanje o softveru svake druge godine za BSA sprovodi američka istraživačka kompanija IDC koja je ove godine anketirala korisnike računara na 34 tržišta, uključujući 22.000 potrošača i poslovnih korisnika, kao i više od dve hiljade IT menadžera.