Španija srećna zbog odluke Škotske
MADRID/BARSELONA - Španija je "veoma srećna", jer su se građani Škotske izjasnili da ne žele da se otcepe od Velike Britanije, izjavio je premijer Španije Marijano Rahoj.
"Mi smo veoma srećni što Škotska ostaje sa nama", poručio je Rahoj u snimljenoj video poruci, ocenivši da je rezultat glasanja pozitivan za "integraciju Evropske unije", preneo je AFP.
S druge strane, aktivisti koji se bore za otcepljenje Katalonije od Španije, naveli su da glasanje u Škotskoj ima mali uticaj na njihovu odluku da se izbore za nezavisnost Katalonije.
Poslanik u katalonskoj nacionalnoj skupštini Rikard Hene izjavio je da se u Škotskoj dogodilo ono što su pristalice katalonskog otcepljenja od Španije i očekivali, a da je kampanja za otcepljenje Katalonije posle škotskog referenduma samo ojačala, preneo je britanski dnevnik "Gardian". Ono što je važno, istakao je on, jeste da je referendum održan i da su Škoti mogli da izraze svoju kolektivnu volju.
Poslanici u katalonskom parlamentu treba danas popodne da usvoje zakon na osnovu koga će im biti omogućeno da legalno održe referendum o sudbini Katalonije, kako su i planirali 9. novembra, za koji španska vlada nije dala saglasnost.
"Danas je veoma važan dan", rekao je Hene i dodao da Katalonska nacionalna skupština organizuje popodne skup ispred katalonskog parlamenta na kome će građani podržati novi zakon.
''Samo čitav španski narod ima pravo da odluči šta je Španija''
Dogovor o raspisivanju referenduma o suverenosti Katalonije postigle su 12. decembra 2013. separatistički nastrojene političke partije u Kataloniji i tada je dogovoreno da se glasanje održi 9. novembra ove godine. Predsednik regionalne vlade Katalonije Artur Mas tada je naglasio da će referendum biti održan, dok je španski ministar pravde Alberto Ruis Galjardon izjavio da referendum neće biti održan, jer španski Ustav takvu mogućnost ne dozvoljava.
Ustavni sud Španije doneo je odluku 25. marta 2014. da je najavljeno održavanje referenduma o nezavisnosti Katalonije, planiranog za 9. novembar, neustavno. Prema španskom Ustavu, regija "ne može jednostrano da raspiše referendum na kojem će samostalno odlučiti o svojoj integrisanosti u Španiju".
Predsednik Vlade Španije Marijano Rahoj nedvosmisleno je naglasio da samo čitav španski narod ima pravo da odluči šta je Španija.
Madrid planira da to pitanje iznese pred španski Ustavni sud, koji će gotovo sigurno zaključiti da bi glasanje bilo nezakonito.
S druge strane, neki sektori katalonskog establišmenta, pogotovu levičarski, smatraju da bi Barselona trebalo da održi referendum bez obzira na potencijalnu sudsku odluku, a u tom duhu je katalonski parlament nedavno usvojio nekoliko zakona koji su, prema levičarima, učinili referendum zakonitim.