SPOLJA GLADAC, UNUTRA JADAC: Da li znamo šta sve kupujemo u marketima?!
Privatne robne marke sve češće pune rafove trgovine, od namirnica do proizvoda kućne hemije.
Problem je, međutim, što je često sastav tih artikala, koji su jeftiniji od brendiranih, za potrošače nepoznanica, a mnogi na svojim deklaracijama nemaju izvorno poreklo, gde su proizvedeni ili upakovani, od čega su napravljeni. Njihov udeo, zavisno od prodajnog lanca, varira između pet i 16 odsto, sa tendencijom rasta. Uz jogurt, salame, paštete, kupci mogu da izberu i privatne robne marke čokolada, keksa, kafe, ulja, namaza, testenina, konzervi, začina, zamrznutog povrća i voća, ali i šampona, praška za veš, krema...
CRNOGORCI NAŠLI NAČIN DA ZEZNU TURISTE: Izdaju smeštaj po niskim cenama, ali ima jedna ZAČKOLJICA
Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača, kaže da robne marke ne bi bile opasne kada bi kupci imali sve neophodne informacije o tom proizvodu.
- Pre svega, to su komercijalni programi, kojima kvalitet nije na prvom mestu i koji često ne ispunjavaju osnovne norme - smatra Bogosavljević.
UMORNI STE OD ŠOPINGA PO VELIKIM CENTRIMA? Ovde možete da kupite SVE i još sa POPUSTOM!
Problem je i u tome što se većina tih namirnica najčešće pravi od najjeftinijih sirovina. Niko se neće olako odreći profita, ako mu je nadohvat ruke. Privatne robne marke su na pojedinim ispitivanjima eliminisane iz konkurencije, jer nisu ispunjavale određene uslove kvaliteta. Odredbom Zakona o trgovini propisano je da roba u trgovini mora da ima deklaraciju koja sadrži podatke o nazivu i vrsti robe, sastavu i količini, kao i druge podatke u skladu sa posebnim propisima i prirodom robe. Naročito podatke o proizvođaču, zemlji proizvodnje, odnosno uvoza, datumu proizvodnje i roku upotrebe, uvozniku, kvalitetu, kao i upozorenje na eventualnu opasnost ili štetnost robe... Svi podaci moraju biti navedeni na jasan, lako uočljiv i čitljiv način na maternjem jeziku.
- Deklaracija mora da sadrži sve propisane podatke, uključujući i podatke o proizvođaču - objašnjavaju u Ministarstvu trgovine.
- U 2015. godini tržišna inspekcija je podnela 115 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka pred nadležnim sudom zbog neispravnih deklaracija i više miliona robe stavljene van prometa po toj osnovi. Ovo se odnosi na svu robu zatečenu u prometu koju kontroliše tržišna inspekcija.