Spoljnopolitički odbor EP o Srbiji
BRISEL - Članovi Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta raspravljaće danas po drugi put o predlogu rezolucije o napretku Srbije u evropskim integracijama izvestioca Dejvida Mekalistera.
Na Mekalisterov prvi nacrt, koji je odboru predstavljen prošlog meseca, predloženo je čak 222 amandmana, od kojih će samo neki biti ugrađeni u finalnu verziju. U prvobitnom nacrtu rezolucije, Srbija se pohvaljuje zbog napretka u dijalogu sa Prištinom i sprovođenju unutrašnjih reformi, ali se proziva što još nije usaglasila svoju spoljnu politiku sa EU i pridružila se sankcijama Rusiji.
Veliki broj amandmana podneli su poslanici iz Hrvatske, koji traže da se u rezoluciju uvrste brojna bilateralna pitanja, počevši od pronalaženja nestalih u ratovima 1990-ih, preko korigovanja granice na Dunavu, do univerzalne nadležnosti beogradskog specijalnog suda za ratne zločine, koju Hrvatska osporava.
Međutim, nekoliko poslanika EP iz redova Evropske narodne stranke, najbrojnije grupacije u Parlamentu kojoj pripada i Mekalister, rekli su da su nezadovoljni zbog upornih nastojanja hrvatskih poslanika da svoje zahteve nametnu celom Parlamenta i najavilo da ih neće podržati.
"Poslanici iz Hrvatske gledaju Srbiju kroz vrlo usku prizmu i pokušavaju da diktiraju ton svake rasprave o njoj, što nije u duhu Parlamenta i nailazi na sve manje razumevanja", rekao je za Tanjug poslanik iz jedne zapadnoevropske zemlje koji je insistirao na anonimnosti.
S druge strane, u nekim od amandmana koji su podneli drugi poslanici predlaže se čvršći stav EP o neophodnosti što ranijeg otvaranja prvih poglavlja u procesu pridruživanja. Sutrašnja rasprava, koja treba da počne po podne i da traje oko sat vremena, ima za cilj da dovede do usaglašenog teksta rezolucije, o kojoj će spoljopolitički odbor glasati sutra, a ceo Parlament na plenarnoj sednici u Strazburu u martu.
Mekalister je tokom nedavne posete Beogradu izjavio da veruje da će konačna verzija rezolucije biti uravnotežena i da veruje da će prva poglavlja biti otvorena do kraja godine. Ministarka bez portfelja u vladi Srbije zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je u subotu za Radioteleviziju Srbije da očekuje da će rezolucija realno oslikati napredak ostvaren u prethodnoj godini. Rezolucije EP nisu obavezaujuće, ali su Evropska komisija i Savet EU dužni da ih uzimu u obzir prilikom odlučivanja.
Pogledajte i: