Спољнополитички одбор ЕП о Србији
БРИСЕЛ - Чланови Спољнополитичког одбора Европског парламента расправљаће данас по други пут о предлогу резолуције о напретку Србије у европским интеграцијама известиоца Дејвида Мекалистера.
На Мекалистеров први нацрт, који је одбору представљен прошлог месеца, предложено је чак 222 амандмана, од којих ће само неки бити уграђени у финалну верзију. У првобитном нацрту резолуције, Србија се похваљује због напретка у дијалогу са Приштином и спровођењу унутрашњих реформи, али се прозива што још није усагласила своју спољну политику са ЕУ и придружила се санкцијама Русији.
Велики број амандмана поднели су посланици из Хрватске, који траже да се у резолуцију уврсте бројна билатерална питања, почевши од проналажења несталих у ратовима 1990-их, преко кориговања границе на Дунаву, до универзалне надлежности београдског специјалног суда за ратне злочине, коју Хрватска оспорава.
Међутим, неколико посланика ЕП из редова Европске народне странке, најбројније групације у Парламенту којој припада и Мекалистер, рекли су да су незадовољни због упорних настојања хрватских посланика да своје захтеве наметну целом Парламента и најавило да их неће подржати.
"Посланици из Хрватске гледају Србију кроз врло уску призму и покушавају да диктирају тон сваке расправе о њој, што није у духу Парламента и наилази на све мање разумевања", рекао је за Танјуг посланик из једне западноевропске земље који је инсистирао на анонимности.
С друге стране, у неким од амандмана који су поднели други посланици предлаже се чвршћи став ЕП о неопходности што ранијег отварања првих поглавља у процесу придруживања. Сутрашња расправа, која треба да почне по подне и да траје око сат времена, има за циљ да доведе до усаглашеног текста резолуције, о којој ће спољополитички одбор гласати сутра, а цео Парламент на пленарној седници у Стразбуру у марту.
Мекалистер је током недавне посете Београду изјавио да верује да ће коначна верзија резолуције бити уравнотежена и да верује да ће прва поглавља бити отворена до краја године. Министарка без портфеља у влади Србије задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је у суботу за Радиотелевизију Србије да очекује да ће резолуција реално осликати напредак остварен у претходној години. Резолуције ЕП нису обавезаујуће, али су Европска комисија и Савет ЕУ дужни да их узиму у обзир приликом одлучивања.
Погледајте и: