Sramotna i strašna tortura irskih lekara nad porodiljama
Umesto carskim rezom, bebe su porađali - rezanjem karlične kosti.
Irska se ne smiruje. Posle skandala sa oduzimanjem vanbračne dece, potom odvođene preko Atlantika u SAD i udomljavane u verujućim porodicama, te pedofilijom u crkvenim redovima, nova strahota na Smaragdnom ostrvu.
Lekari teške porođaje nisu rešavali carskim rezom već simfiziotomijom - rezanjem karlične kosti ženama i ta praksa nije zbir sporadičnih izleta, već rasprostranjena višedecenijska praksa, istražuje Al Džazira. Neke od nesrećnica koje je ova nedaća zadesila tek su odskora počele da pričaju o strahoti.
Beti Volš udala se pre 47 godina, zatrudnela je potom, a tokom porođaja bila je uspavana.
"Bolelo je nepodnošljivo (posle porođaja). Godinama nisam mogla da podignem nogu, da kotrolišem bešiku i creva, a nisam mogla ni da imam odnose sa mužem. Hodala sam pomoću dveju metli koje sam koristila kao štake."
Lizi Mekdonel ima razlog više nego iko da se bori protiv lekara koji su joj na svoju ruku remetili telo. Karlična kost je probila lobanju njenoj bebi.
"Glavom je udarila u karlicu i iskrvarila na smrt. To piše ovde (u izveštaju)".
MUČENJE SLIČNO OBREZIVANJU ŽENA
Terapeutkinja Džes O'Daud poredi ovu dugogodišnju praksu sa nasilnim obrezivanjem devojaka koje se odigrava u Africi.
"Ova je praksa ekstremna koliko i obrezivanje žena. Telo žene se menja bez njenog pristanka, ali i bez jasnog medicinskog razloga, tako da su ove dve stvari prilčno slične."
Nigde u svetu praksa rezanja karlice nije uzela maha kao u Irskoj. Doktori su smatrali da će ženama omogućiti da i kasnije, lakše rađaju decu, ubeđeni da čine dobro, u skladu sa svojim katoličkim ubeđenjima.
Dokumentacija nedvosmisleno dokazuje da nije bilo medicinskog opravdanja, ali ni pristanka žena, na uklanjanje dela njihovih muskulatura.
"Odbojnost prema carskom rezu posledica je uverenja da to ograničava broj rađanja u porodici. Doktori su ubeđeni da će porodiljama omogućiti devetoro, desetoro dece, što je za njih idealan broj", kaže aktivistkinja Meri O'Konor.
Aktivisti su odbili 6o.ooo dolara po osobi jer veruju da država pokušava da sakrije odgovornost. Takođe veruju da praksa rezanja karlice nije prestala.
"Smatra se da je simfiziotomija prekinuta osamdesetih godina, no jedna takva operacija obavljena je 2005. u južnoj Irskoj", veruju aktivisti.
Prejak uticaj religije najveći je problem.
"Uticaj Crkve na lekarsku praksu nije sigurno iskorenjen. Upravni odbori nekih bolnica vode se izričito verskim stavovima u svom radu. Tako nešto je neprihvatljivo u jednoj demokratskoj zemlji", rekao je Mark Keli iz Veća za demokratske slobode.