Srbija stabilizuje svoj međunarodni položaj
BEOGRAD - Boravak i razgovori premijera Aleksandra Vučića u tri ključna evropska centra u nizu, Berlinu, Parizu i Moskvi, sasvim su sigurno značajan korak ka stabilizovanju međunarodne pozicije Srbije, ocenili su spoljnopolitički analitičari.
Dejan Vuk Stanković ukazuje da te posete, gotove sve stale u 15-tak dana, treba posmatrati u kontekstu približavanja Srbije EU, jer su dve od tri prestonice sa njegove evropske agende, kako kaže, politička osnova Unije.
"Bilo je reči o bilateralnoj saradnji sa tim zemljama, ali zvaničnici su hteli da čuju i šta Srbija misli o Ukrajini, budući da logika evropskih integracija podrazumeva usklađenost i zemalja kandidata za članstvo sa zvaničnim stavom EU", kaže Stanković.
On podseća da Srbija ima poziciju koja nije u potpunosti identična sa evropskom, budući da Beograd nije uveo sankcije Rusiji, ali je, sa druge strane, premijer potvrdio privrženost naše zemlje načelu teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
U vezi sa posetom Vučića Moskvi, Stanković ocenjuje da je srpska delegacija tretirana na najvišem državnom nivou i dodaje da do toga ne bi došlo da Rusija Srbiju ne vidi kao "ravnog saveznika".
"Rusija je pokazala spremnost da prihvati Srbiju kao kandidata za članstvo u EU, ali i da ceni to što Beograd u potpunosti ne sledi spoljnu politiku Brisela po pitanju Ukrajine, jer nije posegla za sankcijama", naveo je.
Prema njegovoj oceni, sa tom zemljom imamo "politiku prelaska sa reči dobrih namera na dela", misleći na gasovod "Južni tok" i investicije u saobraćajnoj infrastrukturi.
Predrag Simić ocenjuje da je situacija na međunarodnom planu za Srbiju sada nešto povoljnija nego što je bila do pre šest meseci ili godinu dana, a da Beograd u trouglu između Brisela, Moskve i Berlina "uspeva da stabilizuje svoj međunarodni položaj".
"Mislim da je to jako važno zbog unutrašnje situacije, krize javnih finansija i svega onog što prolazimo i prvi utisak je da je Srbija u nešto povoljnijoj situaciji, da su rezultati iz Berlina i Moskve povoljni, kao i iz Pariza, što se i moglo ocekivati ", istakao je Simić, dodavši da bismo sada mogli da budemo zadovoljni.
On smatra da se spoljnopolitičko okruženje Srbije zbog ukrajinske krize dosta promenilo, tako da ove posete vidi kao "vrstu testiranja novog manevarskog prostora ili međunarodnog položaja Srbije u njenoj spoljnoj politici, i to pre svega između tri prestonice koje je premijer posetio u nizu".
Spoljnopolitički analitičar Vatroslav Vekarić smatra da su posetom premijera Vučića Moskvi "učvršćeni inače dobri bilateralni odnosi sa Rusijom".
"Takvo negovanje odnosa sa Rusijom je dobar aspekt naše spoljne politike, imajući u vidu tradicionalne veze i kulturnu bliskost sa tom zemljom, a posebno energetsku zavisnost od nje i značaj ruskog tržišta za našu privredu, pa i poslednji sporazum o slobodnoj trgovini", rekao je Vekarić.