Србија стабилизује свој међународни положај
БЕОГРАД - Боравак и разговори премијера Александра Вучића у три кључна европска центра у низу, Берлину, Паризу и Москви, сасвим су сигурно значајан корак ка стабилизовању међународне позиције Србије, оценили су спољнополитички аналитичари.
Дејан Вук Станковић указује да те посете, готове све стале у 15-так дана, треба посматрати у контексту приближавања Србије ЕУ, јер су две од три престонице са његове европске агенде, како каже, политичка основа Уније.
"Било је речи о билатералној сарадњи са тим земљама, али званичници су хтели да чују и шта Србија мисли о Украјини, будући да логика европских интеграција подразумева усклађеност и земаља кандидата за чланство са званичним ставом ЕУ", каже Станковић.
Он подсећа да Србија има позицију која није у потпуности идентична са европском, будући да Београд није увео санкције Русији, али је, са друге стране, премијер потврдио приврженост наше земље начелу територијалног интегритета и суверенитета.
У вези са посетом Вучића Москви, Станковић оцењује да је српска делегација третирана на највишем државном нивоу и додаје да до тога не би дошло да Русија Србију не види као "равног савезника".
"Русија је показала спремност да прихвати Србију као кандидата за чланство у ЕУ, али и да цени то што Београд у потпуности не следи спољну политику Брисела по питању Украјине, јер није посегла за санкцијама", навео је.
Према његовој оцени, са том земљом имамо "политику преласка са речи добрих намера на дела", мислећи на гасовод "Јужни ток" и инвестиције у саобраћајној инфраструктури.
Предраг Симић оцењује да је ситуација на међународном плану за Србију сада нешто повољнија него што је била до пре шест месеци или годину дана, а да Београд у троуглу између Брисела, Москве и Берлина "успева да стабилизује свој међународни положај".
"Мислим да је то јако важно због унутрашње ситуације, кризе јавних финансија и свега оног што пролазимо и први утисак је да је Србија у нешто повољнијој ситуацији, да су резултати из Берлина и Москве повољни, као и из Париза, што се и могло оцекивати ", истакао је Симић, додавши да бисмо сада могли да будемо задовољни.
Он сматра да се спољнополитичко окружење Србије због украјинске кризе доста променило, тако да ове посете види као "врсту тестирања новог маневарског простора или међународног положаја Србије у њеној спољној политици, и то пре свега између три престонице које је премијер посетио у низу".
Спољнополитички аналитичар Ватрослав Векарић сматра да су посетом премијера Вучића Москви "учвршћени иначе добри билатерални односи са Русијом".
"Такво неговање односа са Русијом је добар аспект наше спољне политике, имајући у виду традиционалне везе и културну блискост са том земљом, а посебно енергетску зависност од ње и значај руског тржишта за нашу привреду, па и последњи споразум о слободној трговини", рекао је Векарић.