SRPSKA PRAVDA ZATAJILA U SLUČAJU MILOŠEVIĆ: Javno i tajno podsticala svedoke da daju lažne izjave
Vlasnici pravde u Srbiji uskraćivali su Slobodanu Miloševiću ono što mu je kao građaninu i bivšem predsedniku pripadalo.
- Ocena Miloševićeve haške pravde nameće pitanje kakva je bila srpska pravda - kaže Zdenko Tomanović, prvi advokat koga je Slobodan Milošević pozvao u Hag.
TRAGIČAN KRAJ JUGOSLOVENSKOG PREDSEDNIKA: Pred Hag Milošević se OVIM rečima obratio policajcima
Haška je polazila od "stava da su zločini koji su počinjeni u ime srpskog naroda toliko veliki da Miloševićeva krivica nadilazi okvire sudske pravde". Hteli su da njegovu individualnu krivičnu odgovornost radikalno prošire i da je izjednače sa odgovornošću države. Pokušali su da u jednoj sudnici razreše sva sporna pitanja rata u bivšoj Jugoslaviji: politička, moralna, pravna, istorijska, piše Politika.
Zbog te megalomanije najskuplja institucija međunarodnog krivičnog prava u istoriji poništila je brojna međunarodno garantovana prava, počev od fer suđenja u razumnom roku, adekvatne pripreme odbrane i lekarske nege, pretpostavke nevinosti i drugih.
No, takva haška pravda bila je u čvrstom zagrljaju sa srpskom pravdom.
I vlasnici pravde u Srbiji uskraćivali su Slobodanu Miloševiću ono što mu je kao građaninu i bivšem predsedniku pripadalo.
Izručen je na Vidovdan 2001, na osnovu neustavne odluke Vlade Srbije. Postupak za izručenje pokrenut je na osnovu uredbe savezne vlade koja je takođe proglašena neustavnom. Ustavni sud zabranio je izručenje na osnovu savezne uredbe onog istog dana kad je izručen.
Iz pritvora ga je izveo upravnik zatvora, bez saglasnosti predsednika suda, istražnog sudije, suprotno ZKP-u, Ustavu Srbije i Jugoslavije, samo na osnovu dopisa pomoćnika ministra pravde. Izručen je bez odluke suda i bez prava na žalbu, bez okončanog postupka ekstradicije. Na helidromu na Banjici službenik Tribunala ispred helikoptera mu je saopštio da ga lišava slobode u Srbiji na osnovu naloga iz Haga.
Srpska pravda Miloševiću je prvih godina haške pravde uskraćivala brojna dokumenta značajna za odbranu, da bi ih istovremeno prosleđivala Tužilaštvu. Javno i tajno podsticala je razne svedoke da daju lažne izjave. Tolerisala je da upravnik Dragiša Blanuša objavljuje njegove poverljive fotografije i sadržaj njegovih razgovora tokom beogradskog pritvora.
BIVŠI AGENT KGB OTKRIVA šta se desilo sa Miloševićem u Hagu i kakva sudbina čeka Jovicu Stanišića
Nije mu dato ni pravo na predsedničku penziju. Nije dobio ni garancije države za puštanje iz Tribunala i odlazak na lečenje. Nisu mu dali ni pravo na sahranu sa državničkim počastima.
Skoro svaki predmet koji je vodio Slobodan Milošević pred srpskim sudovima zastareo je.
Gotovo 15 godina srpska pravda ostala je dosledna svom zagrljaju sa haškom pravdom.
- Srpsko tužilaštvo odbacilo je našu krivičnu prijavu iz 2001, kao da neovlašćeno fotografisati pritvorenika Miloševića, neovlašćeno objaviti njegove slike iz pritvora i štampati poverljive razgovore Miloševića sa advokatima i suprugom nije krivično delo. Miloševićevi advokati preuzeli su od tužilaštva krivično gonjenje upravnika Blanuše i istraga je vođena do 2005. Kao Miloševićev advokat, podigao sam optužnicu 2005. godine. Sud je od tada zakazao 13 pretresa, a do kraja 2015. održan je samo jedan - piše Tomanović.
Iz predmeta Milošević misteriozno su nestajali dokazi, Blanušina knjiga, nekoliko službenih beleški, donošene su razne nezakonite i netipične odluke, od toga da je postupak neosnovano obustavljan pa zatim nastavljan, do neosnovanog utvrđivanja zastarelosti.
- U razgovorima s Miloševićem u Hagu predočavao sam mu da u Srbiji njegov proces ne bi bio javno prenošen, da ne bi bilo jednakosti strana u postupku, da bi pravo na adekvatnu lekarsku negu bilo vulgarizovano i kompromitovano, da ni u Srbiji ne puštaju sve na lečenje u inostranstvo... - navodi advokat.
SLOBIN GOVOR KAO PROROČANSTVO: Milošević znao šta će DOS napraviti od Srbije?! (VIDEO)
U dopunjavanju haške i srpske pravde postojala je saglasnost da Miloševiću treba uskratiti prava i u Srbiji i u Hagu.
- Vladao je politički stav da je distanciranje od prošlosti, i od Miloševića, u našem nacionalnom interesu. Ali niko nema pravo da zbog svog političkog stava krši princip jednake dostupnosti pravde svima - kaže Tomanović.
- Spletom okolnosti bio sam prvi advokat kojeg je Milošević pozvao da dođe u Hag. Proveo sam s njim gotovo pet sati pre njegovog prvog pojavljivanja u haškoj sudnici, poslednji sam advokat koji ga je video živog i verovatno jedini Srbin koji ga je video mrtvog na krevetu njegove ćelije - piše Slobin advokat.
Posle njegove smrti, vlasti u Holandiji ponudile su Tomanoviću da Miloševićeva porodica, bez obzira na poternice, dođe u Hag i da budu uz mrtvog Miloševića koliko žele.
A srpska pravda, uz razne pravne izgovore, uskratila je njegovoj porodici i da ga vide mrtvog i da prisustvuju sahrani.