Srpska privreda mora biti izvozno orjentisana
NOVI SAD - Direktori predstavništava Privredne komore Srbije (PKS) u inostranstvu istakli su danas da privreda Srbije mora biti izvozno orjentisana. Oni su u Privrednoj komori Vojvodine imali sastanak sa privrednicima iz pokrajine o mogućnostima za poboljšanje izvoza.
Vršilac dužnosti predsednika PKS Milivoje Miletić rekao je da je izvoz u Srbiji na nivou ispod 40 odsto, što je daleko niže u odnosu na zemlje EU. On je kazao da opravdanja za tako nešto leže u činjenici da smo dugo odsustvovali sa evropskih tržišta i da se situacija može promeniti izmenom sistemskih zakona.
"Ono što je još jedan problem jeste da je privreda u Srbiji strukturna i da je pad u industriji značajan o čemu svedoči podatak da je nekada industrija nosila 40 odsto BDP, a sada je taj procenat svega 20 odsto", rekao je Miletić.
Predsednik Privredne komore Vojvodine Ratko Filipović je istakao da je današnji sastanak vrlo značajan za privrednike iz Vojvodine koji na jednom mestu mogu dobiti bitne informacije o mogućnostim plasmana svojih proizvoda na tržišta zemalja EU i Rusije. Filipović je rekao da sastanku prisustvuju predstavnici 25 kompanija iz Vojvodine, a da će sutra u Beogradu biti održan sličan sastanak.
Direktor sektora za ekonomske odnose sa inostranstvom PKS Aleksandra Stanarević rekla je da Vlada Srbije putem sistemskih zakona mora učiniti da naš privreda bude izvozno orjentisana. Ona je istakla da su najvažniji privredni partneri Srbije po tradiciji Rusija, Austrija, Nemačka i Italija, dodajući da se sve više srpska privreda okreće ka istočnom tržištu, pre svega prema Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kini.
"Privrednici u razgovorui sa predstavnicima PKS u inostranstvu mogu dobiti bitne informacije kako da plasiraju svoju robu na strana tržišta, te kako na najlakši način da pronađu poslovne partnere", rekla je Stanarević.
Potpredsednik PKS i direktor predstavništva PKS u Nemačkoj Marko Čadež istakao je da su privredni odnosi Srbije i Nemačke na jako visokom nivou, a da postoje potencijali i za njihovo poboljšanje. On je rekao da Nemačke firme u Srbiji zapošljavaju oko 35.000 ljudi dodajući da trenutno postoji još deset investicionih projekata koje nemački privrednici žele da realizuju u Srbiji i to najviše u oblasti poljoprivredne i prehrambene industrije.
"Naše predstavništvo može srpskim privrednicima da pomogne da plasiraju svoje proizvode na nemačko tržište, a za to tržište posebno su zanimljive prehrambena industrija, poljoprivreda i proizvodnja pojedinih delova automobila. Mislim da će u 2015. godini privredna saradnja između Srbije i Nemačke porasti, ali da to poboljšanje saradnje nećemo odmah osetiti već da za to treba da prođe odredfjen vremenski period", rekao je Čadež.
DIrektor predstavništva u Italiji Goran Ilić rekao je da je izvoz i uvoz srpske robe u Italiju i obrnuto najuravnoteženiji u odnosu na sve zemlje EU.
"Izvoz u Italiju predstavlja jednu petinu ukupnog izvoza Srbije u EU", rekao je Ilić dodajući da postoje potencijali i za povećanje tog izvoza jer su, kako je rekao, italijanski privrednici tradicionalno naklonjeni Srbiji.
Direktor predsedništva PKS u Rusiji Sveta Vasiljević rekao je da Srbija najviše robe izvozi u Rusiju i da je taj izvoz najveći bio u 2013. godini kada je, prema njegovim rečima, u Rusiju izvezeno robe u vrednosti1,062 milijarde dolara i da je povećanje izvoza u toj godini bilo 22 odsto.
Pogledajte i:
Sertić: Izvoz u Rusiju na tržišnim osnovama
Slovenija - dobar ekonomski partner Srbije
INTERNET BERZA: Građevinci, povežite se!