Српска привреда мора бити извозно орјентисана
НОВИ САД - Директори представништава Привредне коморе Србије (ПКС) у иностранству истакли су данас да привреда Србије мора бити извозно орјентисана. Они су у Привредној комори Војводине имали састанак са привредницима из покрајине о могућностима за побољшање извоза.
Вршилац дужности председника ПКС Миливоје Милетић рекао је да је извоз у Србији на нивоу испод 40 одсто, што је далеко ниже у односу на земље ЕУ. Он је казао да оправдања за тако нешто леже у чињеници да смо дуго одсуствовали са европских тржишта и да се ситуација може променити изменом системских закона.
"Оно што је још један проблем јесте да је привреда у Србији структурна и да је пад у индустрији значајан о чему сведочи податак да је некада индустрија носила 40 одсто БДП, а сада је тај проценат свега 20 одсто", рекао је Милетић.
Председник Привредне коморе Војводине Ратко Филиповић је истакао да је данашњи састанак врло значајан за привреднике из Војводине који на једном месту могу добити битне информације о могућностим пласмана својих производа на тржишта земаља ЕУ и Русије. Филиповић је рекао да састанку присуствују представници 25 компанија из Војводине, а да ће сутра у Београду бити одржан сличан састанак.
Директор сектора за економске односе са иностранством ПКС Александра Станаревић рекла је да Влада Србије путем системских закона мора учинити да наш привреда буде извозно орјентисана. Она је истакла да су најважнији привредни партнери Србије по традицији Русија, Аустрија, Немачка и Италија, додајући да се све више српска привреда окреће ка источном тржишту, пре свега према Уједињеним Арапским Емиратима и Кини.
"Привредници у разговоруи са представницима ПКС у иностранству могу добити битне информације како да пласирају своју робу на страна тржишта, те како на најлакши начин да пронађу пословне партнере", рекла је Станаревић.
Потпредседник ПКС и директор представништва ПКС у Немачкој Марко Чадеж истакао је да су привредни односи Србије и Немачке на јако високом нивоу, а да постоје потенцијали и за њихово побољшање. Он је рекао да Немачке фирме у Србији запошљавају око 35.000 људи додајући да тренутно постоји још десет инвестиционих пројеката које немачки привредници желе да реализују у Србији и то највише у области пољопривредне и прехрамбене индустрије.
"Наше представништво може српским привредницима да помогне да пласирају своје производе на немачко тржиште, а за то тржиште посебно су занимљиве прехрамбена индустрија, пољопривреда и производња појединих делова аутомобила. Мислим да ће у 2015. години привредна сарадња између Србије и Немачке порасти, али да то побољшање сарадње нећемо одмах осетити већ да за то треба да прође одредфјен временски период", рекао је Чадеж.
ДИректор представништва у Италији Горан Илић рекао је да је извоз и увоз српске робе у Италију и обрнуто најуравнотеженији у односу на све земље ЕУ.
"Извоз у Италију представља једну петину укупног извоза Србије у ЕУ", рекао је Илић додајући да постоје потенцијали и за повећање тог извоза јер су, како је рекао, италијански привредници традиционално наклоњени Србији.
Директор председништва ПКС у Русији Света Васиљевић рекао је да Србија највише робе извози у Русију и да је тај извоз највећи био у 2013. години када је, према његовим речима, у Русију извезено робе у вредности1,062 милијарде долара и да је повећање извоза у тој години било 22 одсто.
Погледајте и:
Сертић: Извоз у Русију на тржишним основама
Словенија - добар економски партнер Србије
ИНТЕРНЕТ БЕРЗА: Грађевинци, повежите се!