SRPSKI BDP NEZAUSTAVLJIVO RASTE: Sledeće godine najbolji rezultat u Evropi?
Srbija će gotovo izvesno do kraja godine premašiti već korigovanu stopu privrednog rasta od 2 i po odsto.
Mandatar Aleksandar Vučić za sledeću godinu predviđa najbolji rezultat u Evropi.
Pored povoljnih međunarodnih faktora, takvom privrednom rastu Srbije najviše doprinose strane investicije i bolja naplata poreza, objašnjavaju ekonomisti.
Ispostavilo se da konzervativna delegacija iz Vaštingtona može da pogreši, više puta. Na ovakav rast BDP-a čekali smo od Drugog svetskog rata i danas konkurenciju ne tražimo u najbližem okruženju.
- Rekao sam u četiri, a pošto sam danas gledao podatke pokušaćemo u prve tri u ovoj godini, a učinićemo sve da u sledećoj godini budemo zemlja sa najsnažnijim rastom u Evropi - rekao je premijer u tehničkom mandatu.
Stručnjaci ovaj prodor objašnjavaju kombinacijom povoljnih međunarodnih faktora i dobrih ekonomskih poteza na domaćem terenu.
- To je iznenađenje jer niko nije mogao da predvidi kako će se kretati cene energenata, kamatne stope, privreda u Evropi generalno, kakvo ce biti poverenje investitora u odnosu na mere fiskalne konsolidacije i reforme , a to poverenje je bilo dobro mi smo retka zemlja uspela da ostvari solidan rast u takvim uslovima - kaže Milojko Arsić profesor Ekonomskog fakulteta.
VUČIĆ: Stalno unapređujemo poslovno okruženje kako bi privukli investicije
Država je postala odgovornija i po pitanju traženja onog što joj pripada. Grafikon naplate poreza koji je između 2012. i 2014. imao crvenu liniju koja ide na dole, sada obeležava potpuno suprotna putanja. Uzrok reforma poreske uprave i kadrovska rešenja.
- Ako pogledamo prethodnih 6 meseci kada je u pitanju porez videćemo da je on svakog meseca viši od planiranog. U prvoj polovini godine imamo 61 milijardu dinara veći porez nego što je planirano i to ukazuje na veću aktivnost onih koji su na tržištu kao i na dolazak nekih novih - kaže ekonomista Vladimir Krulj.
- Zaista imamo u ovoj godini solidnu naplatu poreza. Poreski prihodi su veći za 8 odsto u odnosu na prošlu godinu. Jednim delom je za to zaslužan rast privrede, drugim delom efikasnija naplata - kaže Arsić.
VUČIĆ O ŽELEZARI: Čelik nije prodavan po damping cenama, imamo dokaze o tome
Ekonomisti upozoravaju da nije vreme za slavlje, već za nastavak takmičenja u kome Vlada treba da istraje. Javni dug još uvek ne beleži željeni drastičniji pad.