Haški tribunal objasnio zašto se odlažu presude Srbima
Predsednik Haškog tribunala upozorio je da se dugoočekivane presude na suđenjima za ratne zločine Ratku Mladiću, Goranu Hadžiću i Vojislavu Šešelju odlažu zbog njihovog lošeg zdravstvenog stanja.
Teodor Meron, predsednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, rekao je pred Savetom bezbednosti UN tokom predstavljanja redovnog šestomesečnog izveštaja da se sud suočava sa velikim izazovima zbog zdravstvenog stanja pojedinih optuženih.
Meron je rekao da se presuda u slučaju protiv Ratka Mladića, koja je prethodno bila najavljena za jul 2016. godine, sada može očekivati “u martu 2017. ili kasnije“.
Suđenje vođi Srba iz Hrvatske Goranu Hadžiću trenutno je odloženo zbog njegovog zdravstvenog stanja, dok je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj privremeno pušten na slobodu radi lečenja, rekao je Meron.
“Pitanja u vezi sa zdravstvenim stanjem su neizbežna briga i sa sobom povlače pitanja humanitarne prirode. Iako Međunarodni sud ulaže sve moguće napore da obezbedi odgovarajuću zdravstvenu negu, razvoj događaja u vezi sa zdravstvenim stanjem optuženih nekada ostaje izvan naše kontrole, i kao što sam siguran da Savet razume, može dovesti do odlaganja u radu Međunarodnog suda”, objasnio je Meron.
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc rekao je pred Savetom bezbednosti UN da je Šešelj, nakon što je prošlog meseca pušten na privremenu slobodu radi lečenja, prekršio naređenja Haškog suda i vređao žrtve. Bramerc je rekao da razume bes žrtava, jer nakon 11 godina suđenja još nije doneta presuda.
“Tužilaštvo razume i deli frustraciju mnogih zbog toga što prvostepena presuda nije izrečena, s obzirom da je poslednji svedok svedočio u julu 2010, a suđenje je završeno u martu 2012. godine”, rekao je Bramerc.
On je pred Savetom bezbednosti UN rekao da je tužilaštvo tražilo da se lider Srpske radikalne stranke vrati u pritvor, nakon što je Šešelj rekao da će odbiti da se vrati u Hag kada to od njega bude zatraženo.
Rasprave izazvane Šešeljevom retorikom nakon njegovog povratka u Beograd “treba da nas podstaknu da udvostručimo napore kako bi se obezbedilo pozivanje na odgovornost za teške povrede međunarodnog humanitarnog prava i da se jasno usprotivimo svim oblicima revizionizma”, rekao je Bramerc.
Pristrasnost sudije
Izricanje presude na suđenju Šešelju bilo je planirano za oktobar prošle godine, ali je odloženo nakon izuzeća jednog sudije zbog navodne pristrasnosti.
Očekuje se da se novoimenovani sudija barem do juna 2015. godine upoznaje sa detaljima slučaja, a još nije određen datum za izricanje presude.
Govoreći o krivičnom gonjenju za ratne zločine pred lokalnim sudovima u zemljama bivše Jugoslavije, Bramerc je rekao da su “potrebna dodatna poboljšanja“.
On je rekao i da je nedavna zajednička akcija srpskih i vlasti u BiH u kojoj je uhapšeno 15 ljudi, koji se sumnjiče za otmicu i ubistvo 20 putnika iz voza u Štrpcima 1993. godine, predstavlja dobar primer.
“To je veoma pozitivan razvoj događaja koji pokazuje kako se mnogo više može postići uz efikasnu saradnju", rekao je Bramerc za BIRN.
Pogledajte i: