Хашки трибунал објаснио зашто се одлажу пресуде Србима
Председник Хашког трибунала упозорио је да се дугоочекиване пресуде на суђењима за ратне злочине Ратку Младићу, Горану Хаџићу и Војиславу Шешељу одлажу због њиховог лошег здравственог стања.
Теодор Мерон, председник Међународног кривичног суда за бившу Југославију, рекао је пред Саветом безбедности УН током представљања редовног шестомесечног извештаја да се суд суочава са великим изазовима због здравственог стања појединих оптужених.
Мерон је рекао да се пресуда у случају против Ратка Младића, која је претходно била најављена за јул 2016. године, сада може очекивати “у марту 2017. или касније“.
Суђење вођи Срба из Хрватске Горану Хаџићу тренутно је одложено због његовог здравственог стања, док је председник Српске радикалне странке Војислав Шешељ привремено пуштен на слободу ради лечења, рекао је Мерон.
“Питања у вези са здравственим стањем су неизбежна брига и са собом повлаче питања хуманитарне природе. Иако Међународни суд улаже све могуће напоре да обезбеди одговарајућу здравствену негу, развој догађаја у вези са здравственим стањем оптужених некада остаје изван наше контроле, и као што сам сигуран да Савет разуме, може довести до одлагања у раду Међународног суда”, објаснио је Мерон.
Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц рекао је пред Саветом безбедности УН да је Шешељ, након што је прошлог месеца пуштен на привремену слободу ради лечења, прекршио наређења Хашког суда и вређао жртве. Брамерц је рекао да разуме бес жртава, јер након 11 година суђења још није донета пресуда.
“Тужилаштво разуме и дели фрустрацију многих због тога што првостепена пресуда није изречена, с обзиром да је последњи сведок сведочио у јулу 2010, а суђење је завршено у марту 2012. године”, рекао је Брамерц.
Он је пред Саветом безбедности УН рекао да је тужилаштво тражило да се лидер Српске радикалне странке врати у притвор, након што је Шешељ рекао да ће одбити да се врати у Хаг када то од њега буде затражено.
Расправе изазване Шешељевом реториком након његовог повратка у Београд “треба да нас подстакну да удвостручимо напоре како би се обезбедило позивање на одговорност за тешке повреде међународног хуманитарног права и да се јасно успротивимо свим облицима ревизионизма”, рекао је Брамерц.
Пристрасност судије
Изрицање пресуде на суђењу Шешељу било је планирано за октобар прошле године, али је одложено након изузећа једног судије због наводне пристрасности.
Очекује се да се новоименовани судија барем до јуна 2015. године упознаје са детаљима случаја, а још није одређен датум за изрицање пресуде.
Говорећи о кривичном гоњењу за ратне злочине пред локалним судовима у земљама бивше Југославије, Брамерц је рекао да су “потребна додатна побољшања“.
Он је рекао и да је недавна заједничка акција српских и власти у БиХ у којој је ухапшено 15 људи, који се сумњиче за отмицу и убиство 20 путника из воза у Штрпцима 1993. године, представља добар пример.
“То је веома позитиван развој догађаја који показује како се много више може постићи уз ефикасну сарадњу", рекао је Брамерц за БИРН.
Погледајте и: