Орбан ће након Трампове победе бити спона између Европе и Америке?! Ево на који начин то може бити повољно за Србију
Током трајања климатског самита ЦОП29 у Бакуу, у свом обраћању српским медијима, премијер Мађарске Виктор Орбан је поручио како је придруживање Западног Балкана, а пре свега Србије, Европској унији највећи интерес Европе.
Додао је да се у Европској унији говори више о Западном Балкану него раније.
- Увек се говори о томе да ли је то добро или лоше за Србију. Не бих желео да се мешам у то. Али сам потпуно уверен да је за Европу највећи интерес да се Западни Балкан, пре свега Србија, придружи, да донесе нову динамику, енергију и импулс за европску економију - рекао је Орбан.
Он је такође крајем септембра поновио како су земље Западног Балкана одавно требале да буду у Европској унији.
Подсетимо, пре рата у Украјини који је избио 2022. године и који је изменио пре свега безбедносну слику Европе, Орбан се отворено залагао за Европу суверених нација, а што је и више пута истицао у каснијим наступима.
- ЕУ је или царство или појединачне нације. Не требамо имати илузија: федералисти нас покушавају истиснути - рекао је Орбан, преноси РСЕ.
Ипак, његова идеја повратка политичког суверенитета имала је ограничен број саговорника у Европи.
Поред председника Србије Александра Вучића, још је само словачки премијер Роберт Фицо подржао Орбана, док су касније европски суверенисти, попут Марин Ле Пен, Герта Вилдерса, Андреа Вентуре и Херберта Кикла остварили запажене резултате на изборима или чак дошли на власт у другим европским земљама.
Из тог разлога, порука подршке Србији мађарског премијера са климатског самита у Бакуу има тежину када се сагледа тренутна геополитичка ситуација у свету, а због које је и он сам рекао да се на самиту не говори искључиво о климатским променама, већ и о другим темама.
- Можете бити сигурни да ће на ходницима сви причати о нечему другом. Претежно о томе какве би последице могао имати исход америчких председничких избора - навео је Орбан.
У светлу избора новог председника САД поставља се питање да ли тај догађај и утицај Доналда Трампа могу пресудно да утичу на остварење Орбанове идеје о трансформацији ЕУ, у којој је, према његовим речима, Србији место.
Орбан је канал комуникације Трамп-ЕУ
Подсетимо, мађарски премијер Виктор Орбан је недавно навео како новоизабрани председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп није мађарски "спасилац", већ да је њихов "брат по оружју".
Наиме, неколико дана пред изборе за председника САД Виктор Орбан је имао телефонски разговор са кандидатом Републиканске странке Доналдом Трампом током којег му је упутио подршку.
- Управо сам разговарао са председником Трампом. Пожелео сам му срећу следећег уторка. Остало је само пет дана. Држим вам палчеве - написао је Орбан на друштвеној мрежи "X".
Жеље мађарског премијера су се оствариле и он је био међу првима који је честитао победу републиканског кандидата.
- Највећи повратак у политичкој историји САД! Честитке председнику Доналду Трампу на огромној победи. Преко потребна победа за свет! - навео је Орбан на друштвеној мрежи "X".
Одушевљење премијера Мађарске резултатом америчких избора Марко Тодоровић из Центра за европске политике објаснио је тиме што је Трампова политика ближа Орбану.
- За разлику од већине других европских лидера који су јасно подржали Камалу Харис у предизборној кампањи, Орбан је од самог почетка био врло јасно на страни Трампа и дефинитивно је та Трампова политика нешто што је ближе Орбану. У том смислу можда можемо да кажемо да Орбан може да буде некаква врста канала комуникације између Европске уније и Сједињених Америчких Држава са друге стране - сматра Тодоровић.
Блискост Орбана и Трампа почива на неколико вредносних и политичких ставова који су им заједнички.
Идеолошке сличности Доналда Трампа и Виктора Орбана
Током своје кампање Доналд Трамп се залагао за очување граница и ограничавање миграција, али и за заштиту онога што је формулисао као "есенцијалне слободе", попут слободе говора и верских слобода, наводи се на сајту његове кампање.
С друге стране, Орбан је такође више пута истакао да се залаже за поштовање граница и за очување вредности аутохтоног становништва, како је рекао у интервјуу за телевизију Сервус.
- За разлику од многих других држава чланица Европске уније, Мађарска није примала људе који припадају страним културама, води породичну политику и представља конзервативно острво у европском 'либералном океану' - поручио је Орбан.
Он је такође након Самита Европске политичке заједнице у Будимпешти подсетио како је изградња ограде на граници Мађарске 2015. године била посматрана као "капитални злочин" због којег је она била осуђена.
- Мађарска је због тога осуђена на Европском суду правде, иако штитимо не само Мађарску, већ и целу Европу - навео је Орбан који, има дугу историју сукоба са европским естаблишментом.
Управо је однос према "естаблишменту" још једна ствар која је заједничка двојици лидера.
Наиме, током последње три изборне кампање Трамп је био у улози изазивача постојећег естаблишмента.
- Васкрснуће и громогласна победа Доналда Трампа представља сам врх дуготрајне побуне против успостављеног поретка - наводи Роџер Коен за "The New York Тимес".
С друге стране, до кулминације односа између Орбана и естаблишмента је дошло почетком прошлог месеца када је Орбан поручио да Мађарска не треба да се повуче из Брисела већ да га "окупира" и врати народима Европе.
- Не треба да се повлачимо из Брисела, већ да га окупирамо. Отећемо Брисел бирократама и вратити га европском народу", написао је Орбан на друштвеној мрежи "X".
Мађарски премијер је рекао како се Доналд Трамп бори за ствари за које се бори Мађарска, а поводом избора Доналда Трампа, он је рекао да Мађарска сада "може лакше остварити своје интересе и циљеве него раније", пренела је агенција МТИ
- Више нисмо сами, цела Америка је са нама, цела америчка Влада - рекао је Орбан у интервјуу за телевизијски канал ТВ2.
Суверенисти су прво "освојили" Европу
Доводећи у везу резултате америчких избора и однос новоизабраног председника САД и мађарског премијера Орбана, неизбежно је и споменути да талас промена почео након успеха који је десница остварила на јунским изборима за Европски парламент након ког је Орбан позвао на велико уједињавање деснице.
Међутим, крупне политичке промене су претходиле успеху деснице у борби за наклност бирача на изборима за Европски парламент.
Октобра 2022. године Италија је добила прву премијерку - десничарку Ђорђу Мелони, која је такође показала наклоност Србији током сусрета са Вучићем у Београду, када је поручила како може да рачуна на подршку Италије.
- За нас је битно да Западни Балкан буде део ЕУ породице. Вучић зна да може да рачуна на подршку Италије, како бисмо убрзали тај процес приближавања Европској унији и све оно што Европска комисија тражи - рекла је тада Мелони.
Холандски политичар Герт Вилдерс је маја ове године скоро шест месеци од победе на општим изборима успео да формира десничарску владу.
Готово месец и по дана од одржаних избора, Аустрија још увек није добила нову власт, међутим, Слободарска партија Аустрије Херберта Кикла је освојила највећи број гласова у тој земљи.
Андреј Бабиш који је на челу главне опозиционе опције у Чешкој је победио у борби за чешки Сенат, а Орбан је управо са Бабишем и Киклом направио договор на основу којег је настао савез "Патриоте за Европу" у Европарламенту.
Покрет, поред Орбановог Фидеса, обухвата Бабишеву "Акцију незадовољних грађана", шпански VOX, Партију слободе Герта Вилдерса, Слободарску партију Аустрије, чиме је овај савез постао трећа по снази група у ЕП.
Орбан је октобра ове године написао како ће патриотске снаге отети "Брисел" бирократама набрајајући успехе својих савезника од којих већина припада савезу "Патриоте за Европу".
Орбанов однос према Србији
План мађарског премијера да овај талас савезничких снага прошири он је сам потврдио неколико пута, а између осталог је рекао и да "Срби не могу бити успешни без Мађара, а Мађари не могу бити успешни без Срба", додавши:
- Дакле, не бисмо волели да будемо део неке врсте супер Уједињених Европских Држава или нечега попут супер државе, и да будемо пука провинција. Ми смо поносне нације и државе. То је нешто врло уобичајено у вашој историји и у вашој души и уму, као и код Мађара - рекао је он.
Мађарски премијер је тада, крајем прошле године, рекао и да се плаши да европски лидери не разумеју стратешки значај Србије и Западног Балкана и да су сувише далеко.
- Ако, рецимо, седите на обали Атлантског океана, или се опуштате у Бриселу или Даблину, или чак у Мадриду, тешко је разумети колики значај тај регион има. Проблем је у томе што не разумеју да је Европској унији Србија потребна више него што је Србији потребна Европска унија, јер Срби имају друге опције. Не заборавите да имате сјајну традицију у покрету несврстаних. Дакле, ваше знање, образовање, дипломатске вештине, нису искључиво повезане са Европском унијом. Србија је далеко мобилнија, има далеко шири маневарски простор и у спољној политици и у безбедносној политици, од многих других земаља у централној Европи, чак и више од нас у Мађарској. Дакле, Срби имају друге опције. Свет је сада под реконструкцијом, јер Запад није важан као пре, није доминантан као што је био, тако да је светска економија, светски безбедносни систем под великим променама - рекао је Орбан.
С друге стране, он је истакао и да Срби имају шансу не само да изаберу Европу, већ и другу врсту стратешког правца, а да Европљани треба да убеде Србију да им се придружи, а не да Србија убеђује Европљане да је прихвате.
- То је потпуни мањак разумевања целе ове ситуације од стране Брисела. Али, знате, они су далеко, не разумеју овај регион, и не разумеју колико је Србија важна за Европу. Зато они нису тако ревносни као ми. Али ми смо суседи и разумем колико је Србија важна за Европу, не само за Мађарску, не само за централну Европу, већ за целу Европу. Зато сам уложио напоре да се Срби приближе Европској унији. Али ако Брисел остане неодлучан и настави да има овај недостатак стратешког размишљања, знате, изгубићемо шансу да прихватимо и интегришемо Србију - рекао је он тада.
Односи Вучића са Орбаном и Трампом Србији отварају пут интеграција и сарадње
Неодлучност Брисела, о којој је говорио мађарски премијер, Београду је пружила другачију перспективу у којој је, тражећи савезнике, председник Вучић покуцао на врата Будимпеште где је наишао на подршку, али и мудро одабрао победника америчких избора за партнера.
Најава Орбана из Бакуа да ће ове недеље бити одржан састанак Савета за сарадњу Србије и Мађарске у Будимпешти на коме ће фокус бити на трговини и економским питањима и бити донете важне одлуке, даје увид у значај овакве одлуке српског руководства.
- Ове недеље ће се десити нешто значајно, јер ће се одржати састанак Савета за сарадњу Србије и Мађарске, који је највиши ниво сарадње између две земље, и то у Будимпешти. Биће формирано 12 радних група које ће изложити идеје, и на тај начин подићи највиши могући ниво сарадње између Србије и Мађарске, са фокусом углавном на трговину и економска питања, јер желимо да урадимо нешто добро за људе и за породице - рекао је Орбан српским новинарима и додао:
- Дакле, фокусираћемо се на трговину и економију, и мислим да ћемо донети неке важне одлуке које ће показати да још увек постоји велики потенцијал за сарадњу између две земље, а нарочито оно што је Александар Вучић постигао претходних година на пољу међународне трговине. То је високо цењено у Мађарској, па желимо да будемо део тог доброг покрета и добре политике -
С друге стране, председник Вучић је био међу првих 10-15 лидера који су разговарали телефоном са Трампом и честитали му победу.
- Српски државни врх је морао да буде умерен у неким својим званичним изјавама поводом америчких избора зато што никад не сме да се ризикује да се сва јаја ставе у исту корпу, за случај да победи друга страна, да се онда не би светила -како је истакао аналитичар политиколог Урош Николић.
- Међутим, свима је било јасно и видљиво кроз неке конкретне потезе и појединачне иступе да је наша држава више играла на карту победе Трампа и то је био помало хазардерски и ризичан, али се испоставило и као прави потез - рекао је Николић.
Добри односи српског председника са мађарским премијером и новим америчким председником, према мишљењу стручњака, дају Србији шансу за отварање пута ка интеграцијама и сарадњи.
Србија Данас/Euronwes