Srpski naučnici u trci za 78 milijardi evra
BEOGRAD - Istraživačima iz Srbije otvorena je evropska naučna kasa u kojoj se nalazi 78 milijardi evra.
Evropa namerava da u narednih šest godina potroši koliko bi Srbija za gotovo deset vekova, sudeći po tome da za celu naučnu zajednicu godišnje izdvajamo između 80 i 100 miliona evra godišnje. Koliko će evropskog novca uspeti da zarade srpski naučnici zavisiće samo od njihovog znanja i truda, zapravo od kvaliteta njihovih ponuđenih projekata.
Pre samo nekoliko dana ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić potpisao je u Briselu sa predstavnicima EU sporazum o učešću Srbije u programu Horizont 2020. Ovaj program, vredan 78 milijardi evra, trajaće do 2020. godine i Srbija je u njemu ravnopravan takmičar sa članicama EU.
"Horizont 2020 je baziran na tri programska bloka. Prvi je "Izvrsnost u nauci", koji je rezervisan za najuglednije naučnike i timove, od kojih se očekuje da naprave proboj i pomere granicu znanja u oblasti kojom se bave. Tu su nam manje šanse nego u druga dva bloka, ali svakako ćemo pokušati", kaže dr Aleksandar Belić, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Druga grupa projekata "Liderstvo u indrustriji" ima zadate teme u okviru kojih se od naučnika očekuje da dođu do novih ideja i rešenja. Oblasti je mnogo: hrana, bezbednost, ekologija, materijal, transport. Ovde konkurišu konzorcijumi koje čine timovi iz najmanje tri države, a uobičajeno je da se udružuju istraživači iz šest, sedam država, pišu "Novosti".
Treći blok "Izazovi za društvo" otvoren je i za nevladine organizacije, obrazovne insitucije i državnu upravu. Tu se očekuju konkretne inovacije koje će pomoći u svakodnevnom životu. Otvaraju se projekti koji treba da reše probleme saobraćaja u velikim gradovima, da poprave kvalitet sve brojnijeg starog stanovništva, da smanje rizik od terorizma, zagađenje u grreadovima.