Srpski zakoni pripremljeni za obnovljive izvore
NOVI SAD - Srbija je preuzela obavezu da poveća učešće obnovljivih izvora energije u ukupnom energetskom bilansu, te u Akcionom planu biomasa ima veliki deo za proizvodnju električne i toplotne energije, izjavio je pomoćnik ministra za energetiku Miloš Banjac.
Banjac je na Petom međunarodnom CEDEF energetskom forumu u Novom Sadu naglasio da je zakonska regulativa u Srbiji pripremljena za uvođenje obnovljivih izvora energije, ali da je problem realizacija.
"Biomasa više nije toliko skup način korišćenja obnovljivih izvora, te je Ministarstvo pokrenulo dva velika projekta, koja će u narednim godinama povećati njeno učešće u proizvodnji", kazao je Banjac.
Kako je objasnio, prvi projekat će u naredne četiri godine sufinansirati fond UN (Global Environment Fund), čime će biti izgrađeno šest manjih postrojenja za kombinovanu proizvodnju toplotne energije koja će raditi na biomasu. Drugi projekat, sa finasiranjem kroz kreditnu liniju Razvojne banke Nemačke (KFW), tiče se korišćenja biomase u gradskim toplanama, jer studija koja je izrađena u saradnji sa tom institucijom pokazuje da mnoge opštine imaju za to potencijal.
"Naš plan je da koristimo biomasu što više možemo, jer ona, u odnosu na vetar i sunce, predstavlja mnogo jeftiniji izvor energije", dodao je Banjac.
Najveći potencijal najmanje iskorišćen
Predsednica Upravnog odbora Centralno evropskog foruma za razvoj (CEDEF) Jovanka Arsić Karišić rekla je da je potencijal biomase kao obnovljivog izbora energije veći od 60 odsto, ali da se on trenutno najmanje koristi. Ona je rekla da je Forum organizovan kako bi se došlo do rešenja i odgovora šta je potrebno uraditi da se biomasa počne više koristiti, jer je to jedini energent koje ne emituje CO2.
"Poglavlje 27 u pregovorima sa EU, a koje se tiče zaštite životne sredine, biće veoma bitno za Srbiju i tu nas čekaju najveće aktivnosti i finansijski izdaci. Do 2020. godine treba da obezbedimo 27 odsto proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora", upozorila je Jovanka Arsić Karišić.
Zemlja partner Foruma je Mađarska, a održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva za rudarstvo i energetiku, Ministrastva poljoprivrede i zaštite životne sredine i pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine.