Српски закони припремљени за обновљиве изворе
НОВИ САД - Србија је преузела обавезу да повећа учешће обновљивих извора енергије у укупном енергетском билансу, те у Акционом плану биомаса има велики део за производњу електричне и топлотне енергије, изјавио је помоћник министра за енергетику Милош Бањац.
Бањац је на Петом међународном ЦЕДЕФ енергетском форуму у Новом Саду нагласио да је законска регулатива у Србији припремљена за увођење обновљивих извора енергије, али да је проблем реализација.
"Биомаса више није толико скуп начин коришћења обновљивих извора, те је Министарство покренуло два велика пројекта, која ће у наредним годинама повећати њено учешће у производњи", казао је Бањац.
Како је објаснио, први пројекат ће у наредне четири године суфинансирати фонд УН (Глобал Енвиронмент Фунд), чиме ће бити изграђено шест мањих постројења за комбиновану производњу топлотне енергије која ће радити на биомасу. Други пројекат, са финасирањем кроз кредитну линију Развојне банке Немачке (KFW), тиче се коришћења биомасе у градским топланама, јер студија која је израђена у сарадњи са том институцијом показује да многе општине имају за то потенцијал.
"Наш план је да користимо биомасу што више можемо, јер она, у односу на ветар и сунце, представља много јефтинији извор енергије", додао је Бањац.
Највећи потенцијал најмање искоришћен
Председница Управног одбора Централно европског форума за развој (ЦЕДЕФ) Јованка Арсић Каришић рекла је да је потенцијал биомасе као обновљивог избора енергије већи од 60 одсто, али да се он тренутно најмање користи. Она је рекла да је Форум организован како би се дошло до решења и одговора шта је потребно урадити да се биомаса почне више користити, јер је то једини енергент које не емитује ЦО2.
"Поглавље 27 у преговорима са ЕУ, а које се тиче заштите животне средине, биће веома битно за Србију и ту нас чекају највеће активности и финансијски издаци. До 2020. године треба да обезбедимо 27 одсто производње електричне енергије из обновљивих извора", упозорила је Јованка Арсић Каришић.
Земља партнер Форума је Мађарска, а одржава се под покровитељством Министарства за рударство и енергетику, Министраства пољопривреде и заштите животне средине и покрајинског секретаријата за енергетику и минералне сировине.