SRPSKO VEROVANJE NA SAVINDAN: Ako danas ZAGRMI, desiće nam se da...
Duboko uvreženo mišljenje u našem narodu.
Škole u Srbiji obeležiće danas, 27. januara, Svetog Savu, dan duhovnosti, školsku slavu u čast prvog srpskog arhiepiskopa, prosvetitelja i tvorca zakonodavstva.
Na Savindan nema nastave, ali đaci i nastavnici prisustvuju priredbama, sečenju slavskog kolača, odlaze u crkvu.
Sveti Sava je ustanovljen za školsku slavu 1840. godine, na predlog Atanasija Nikolića, rektora Liceja u Kragujevcu. U odluci tadašnjeg Popečiteljskog prosveštenija, predstavnici državne i crkvene vlasti propisali su da se Sveti Sava proglašava za "patrona svih naših škola i da se najsvečanije proslavlja".
Postoji dosta srpskih narodnih verovanja vezanih za Savindan, među kojima i to da ako na Svetog Savu grmi - desiće se važni događaji u zemlji.
Godina 1995. je sav srpski rod opomenula velikom grmljavinom. Uz grmljavinu, išlo je i nevreme, kao nedvosmislen znak prisustva Božjeg i opomene Božje.
Čak su i stari, paganski narodi, koji nisu znali za istinitog Boga, svojim vrhovnim bogovima (Zevsu, Jupiteru, Indri, Perunu, Toru) davali oblast munje i groma kao po preimućstvu božanske opomene i božanskoga oružja. I taj znak je svako mogao da vidi i čuje, samo ako je hteo da otvori oči i uši. Grmljavina je na Svetog Savu zabeležena u narodnoj pesmi o početku bune protiv dahija 1804. godine:
"Treću Sveci vrgoše priliku,
grom zagrme na Svetoga Savu,
usred zime, kad mu vreme nije,
sinu munja na Časne Verige,
potrese se zemlja od Istoka,
da se Srblji na oružje dižu, al se Srblji dignut ne smjedoše..."