(MAPA) ŠTA AKO PADNE ŠENGEN? Srbi teže do omiljenih evropskih destinacija!
Krvavi napadi u Parizu imali su poguban efekat po evropske napore da se očuva šengenski granični sporazum, uzdrman najvećom migrantskom krizom u Evropi od kraja Drugog svetskog rata.
Više od 120 žrtva pariskog masakra nateralo je Francusku, državu osnivača EU i jednu od najjačih evropskih demokratija, da udari, izgleda, završni ekser na sanduku kojim se sahranjuje sporazum.
- Francuska će zatražiti efektivnu suspenziju Šengenskog sporazuma na otvorenim granicama širom Evrope ove nedelje, kao i da druge evropske zemlje uvedu kontrolu na granicama unutar slobodne evropske zone - potvrdili su diplomatski izvori. Više o odluci Francuske pročitajte u OVOM članku.
Petak - "Dan D" za Šengen
Francuska će suspenziju Šengena predložiti na hitnom sastanku ministara unutrašnjih poslova EU u Briselu u petak.
Očekuje se veliki pritisak na sve zemlje evrozone, a posebno na Belgiju da uspostave granične kontrole, što bi na kraju rezultiralo ukidanjem Šengena. Jedan od zvaničnika Evropskog parlamenta rekao je da će Francuska staviti Šengen na test do krajnjih granica.
Potom je usledila vest da Austrija i Slovenije zatvaraju svoje granice za migrante, o čemu su zvanično obavestile i Srbiju. A na taj korak se spremaju i Hrvatska i Makedonija.
Posledica vraćanja granica u Evropu
Ukidanjem Šengena i svojevrsnim vraćanjem unutrašnjih granica u EU, najviše će trpeti sloboda protoka robe i usluga. Stoga je jasan uticaj koji bi to imalo na sve evropske ekonomije i eventulano poskupljenje osnovnih namirnica.
Iako većina EU zemalja navodi da zatvara granice samo za migrante, činjenica je da će saobraćanje između članica biti znatno otežano.
Kako je nezvanično objašnjeno, i predlog vlade u Parizu neće značiti uvođenje viza, već česte provere i identifikacije onih koji ulaze u Evropu i izlaze iz nje. No, to će svakako značiti vraćanje policije i kontrole na granicama, što će kao posledicu imati, najblaže rečeno, dodatna zadržavanja.
Građani Srbije, kao države kandidata za članstvo u EU, takođe uživaju u blagodetima šengenskog ugovora, iako nisu njegove potpisnice. Kao država tzv. bele šengenske liste, Srbiji nije potrebna viza za ulazak na teritoriju Šengena pri trajanju boravka od najviše tri meseca u periodu od šest meseci.
Zato će se najavljeno "hermetičko zatvaranje" Evrope - zbog migranta, pretnje terorizmom ili revizijom/ukidanjem Šengena - na građane Srbije ponajviše odraziti negativno u smislu prevoza. Ako uzmemo autobus ili automobil kao najčešća prevozna sredstva, to će značiti znatno veći gubitak vremena pri prelasku tri, četiri ili pet granica ka nekoj od omiljenih evropskih metropola umesto, kao do sada, jedne (na mapi gore su izbrojane granice prema najkraćoj ruti).
Ako je danas prosek zadržavanja na granici ka EU do sat i po (u letnjoj sezoni i do pet), očekujte da to ponovite još tri, četiri ili pet puta prilikom prelaska iz jedne evropske zemlje u drugu, ako dođe do ukidanja Šegena ili bilo kakvog vraćanja granične kontrole na unutrašnje granice Unije.