Šta čeka pušače?
BEOGRAD - Trećina odraslog stanovništva u Srbiji puši, među mladima čak 13 odsto, dok je izloženost dece duvanskom dimu u kući i dalje velika - 63,4 odsto, rečeno je na konferenciji "Partnerski projekat: Unapređenje kontrole duvana u Srbiji".
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar podsetio je da je kontrola duvana obaveza koju Ministarstvo zdravlja ima prema građanima Srbije, jer je upotreba duvana osnovni faktor rizika za nastajanje brojnih hroničnih bolesti, pre svega kardiovaskularnih i malignih bolesti koji su osnovni uzrok smrtnosti u našoj zemlji.
"Kontrola duvana je obaveza koju je naša zemlja preuzela ratifikacijom Okvirne konvencije o kontroli duvana Svetske zdravstvene organizacije", rekao je Lončar.
Kontrola duvana je važna tema, nastavlja on, u okviru Pregovaračkog poglavlja 28 čiji se skrining očekuje u periodu od decembar ove do februara sledeće godine.
Ministar je naveo da je EU u maju usvojila novu Direktivu o kontroli duvana, ostavljajući članicama prelazni period od dve godine da sa njome usklade svoja nacionalna zakonodavstva, što znači da stupa na snagu od maja 2016. godine.
Zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima, povećanje poreza i akciza
Predsednica Komisije za prevenciju upotrebe duvana Ministarstva zdravlja Srmena Krstev kaže da je zabranom pušenja u svim javnim objektima, izuzev ugostiteljskih, izloženost duvanskom dimu na radnom mestu smanjena sa 45 na 22 odsto.
Ona je navela da je preventivnim merama pušenje kod odraslog stanovništva smanjeno sa 40,5 odsto na 35,8 odsto, ali da je to i dalje ogromna brojka.
Krste je rekla da je neophodno oformiti multisektorski savet za kontrolu duvana, zabraniti pušenje i u ugostiteljskim objektima, povećati porez i akcize na duvanske proizvode, uvesti slikovna upozorenja na paklicama cigareta.
Cigarete bez ukusa, slikovni znaci na paklicama, kontrola elektronske cigarete
Finski ambasador u Srbiji Peka Orpana rekao je da treba naglasiti svu štetnost pušenja i nada se da je projekat koji Ministarstvo zdravlja sprovodi sa Finskom pomogao kontrolisanju duvana i da će pomoći podizanju svesti kod ljudi. On je dodao da je Finska voljna da podrži Srbiju na putu ka EU u svim segmentima.
Zamenik šefa delegacije EU Oskar Benedikt podsetio je da je Srbija na 23. mestu od 32, po upotrebi duvana i da je stopa oboljevanja od bolesti koje su uzrokovane pušenjem sve veća. On je naglasio da srpsko zakonodavstvo mora biti usklađeno sa direktivama EU, da se ukusi kao što je mentol u cigaretama moraju zabraniti, da se moraju koristiti slikovni i znakovni znaci na cigaretama, kao i da se mora staviti pod kontrolu upotreba elektronske cigarete.
Pogledajte i: