Шта чека пушаче?
БЕОГРАД - Трећина одраслог становништва у Србији пуши, међу младима чак 13 одсто, док је изложеност деце дуванском диму у кући и даље велика - 63,4 одсто, речено је на конференцији "Партнерски пројекат: Унапређење контроле дувана у Србији".
Министар здравља Златибор Лончар подсетио је да је контрола дувана обавеза коју Министарство здравља има према грађанима Србије, јер је употреба дувана основни фактор ризика за настајање бројних хроничних болести, пре свега кардиоваскуларних и малигних болести који су основни узрок смртности у нашој земљи.
"Контрола дувана је обавеза коју је наша земља преузела ратификацијом Оквирне конвенције о контроли дувана Светске здравствене организације", рекао је Лончар.
Контрола дувана је важна тема, наставља он, у оквиру Преговарачког поглавља 28 чији се скрининг очекује у периоду од децембар ове до фебруара следеће године.
Министар је навео да је ЕУ у мају усвојила нову Директиву о контроли дувана, остављајући чланицама прелазни период од две године да са њоме ускладе своја национална законодавства, што значи да ступа на снагу од маја 2016. године.
Забрана пушења у угоститељским објектима, повећање пореза и акциза
Председница Комисије за превенцију употребе дувана Министарства здравља Срмена Крстев каже да је забраном пушења у свим јавним објектима, изузев угоститељских, изложеност дуванском диму на радном месту смањена са 45 на 22 одсто.
Она је навела да је превентивним мерама пушење код одраслог становништва смањено са 40,5 одсто на 35,8 одсто, али да је то и даље огромна бројка.
Крсте је рекла да је неопходно оформити мултисекторски савет за контролу дувана, забранити пушење и у угоститељским објектима, повећати порез и акцизе на дуванске производе, увести сликовна упозорења на паклицама цигарета.
Цигарете без укуса, сликовни знаци на паклицама, контрола електронске цигарете
Фински амбасадор у Србији Пека Орпана рекао је да треба нагласити сву штетност пушења и нада се да је пројекат који Министарство здравља спроводи са Финском помогао контролисању дувана и да ће помоћи подизању свести код људи. Он је додао да је Финска вољна да подржи Србију на путу ка ЕУ у свим сегментима.
Заменик шефа делегације ЕУ Оскар Бенедикт подсетио је да је Србија на 23. месту од 32, по употреби дувана и да је стопа обољевања од болести које су узроковане пушењем све већа. Он је нагласио да српско законодавство мора бити усклађено са директивама ЕУ, да се укуси као што је ментол у цигаретама морају забранити, да се морају користити сликовни и знаковни знаци на цигаретама, као и да се мора ставити под контролу употреба електронске цигарете.
Погледајте и: