POSLEDNJA "ODBEGLA MLADA" JUGOSLAVIJE: Šta je Crna Gora dobila za 9 godina nezavisnosti?
PODGORICA- Crna Gora je drastično promenila svoj geopolitički kurs, javni dug je narastao, dok se istovremeno održao raskol koji ju je podelio te 2006. godine.
"Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom?“, pitanje je koje je bilo postavljeno građanima te zemlje pre devet godina. Ponuđeni odgovori su bili DA (propagirao "Blok za nezavisnu Crnu Goru“ sa liderom Milom Đukanovićem) i NE (propagirao "Blok za očuvanje Državne Zajednice Srbije i Crne Gore“ sa liderom Predragom Bulatovićem).
Referendum je bio sporan, jer državljanima Crne Gore sa prebivalištem u Srbiji nije bilo dozvoljeno da glasaju, dok je s druge strane, to dopušteno državljanima sa prebivalištem u ma kojoj drugoj državi.
Njegoš u srcu, američke pare u džepu?
Prema nekim izvorima, Crna Gora je u godinama pred referendum o nezavisnosti bila država, koja je posle Izraela, dobijala najviše donacija od SAD.
"Dva oka u glavi“ , kako kaže maksima skovana još početkom 90-ih, a koja je označavala jedinstvo tokom godina raspada bivše Jugoslavije , postala su 2003. "razroka" jer je od Savezne Republike Jugoslavije postala Državna zajednica Srbije i Crne Gore, pisao je Sputnik. Tog maja 2006. Crna Gora je postala nezavisna država, pošto je nezavisnost podržao 230.661 građanin (55,5 odsto), dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom bilo 185.002 (44,5 odsto).
Otac nacije
Najzaslužniji za ovakav rasplet je sadašnji crnogorski premijer Milo Đukanović. Đukanović se smatra kontroverznom ličnošću - dok ga jedni smatraju ocem nacije, drugi mu zameraju umešanost u kriminalne radnje. Činjenica je da je najbogatiji balkanski političar i 20. najbogatiji političar na svetu. Bio je, u trenutku kad je izabran, i najmlađi premijer u Evropi sa svojih tek napunjenih 29 godina, a trenutno je najdugovečniji vladar moderne Evrope. Bivši je član čuvene trojke "mladi, lepi i pametni“ , koja je 1989. povela antibirokratsku revoluciju. Bivši je košarkaš, bivši komunista, ali i bivši čovek Slobodana Miloševića.
Početak priče o samostalnosti - kad je Slobinoj Miri poručeno da ''supruge treba da ostanu supruge''
Još 1996. Đukanović sprečava članove JUL-a na čelu sa Mirjanom Marković, suprugom Slobodana Miloševića, da stupe na rukovodeće pozicije u crnogorskoj privredi i poručuje suprugama da „ostanu supruge“.
Posle godinu dana, sledi politiku Slavka Perovića, osnivača Liberalnog saveza Crne Gore , partije koja je prva u svoj program implementirala ideju nezavisnosti Crne Gore, kao osnovni politički cilj. Od tog trenutka Đukanović se sve više ograđuje od Miloševićeve politike, a posle demokratskih promena 5. oktobra postaje sve ograđeniji i od Srbije, a ne samo od režima.
Gde je danas Crna Gora?
"Stabilnost, rezultati u reformama, prosperitetan ekonomski i demokratski razvoj, i kontinuiran progres u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom, daju realnu nadu da Crna Gora do kraja godine dobije poziv za članstvo u NATO, što će, dodatno ohrabriti unutrašnje pozitivne procese i osnažiti stabilnost celog regiona“, poručio je Đukanović pre dva dana, na obeležavanju Dana državnosti Crne Gore.
A gde je, zapravo, Crna Gora, devet godina od održanja referenduma? Ona je danas podeljena država po istoj osnovi koja je postojala referendumske 2006, što svedoči o neuspehu režima da objedini društvo.
U Crnoj Gori danas postoje dve vrste opozicije. Jedna, koja Đukanovića optužuje za loše stanje u ekonomiji, korupciju, despotizam, i druga, koja je prosrpska. Ovaj etnički raskol opozicije govori o njenoj nemogućnosti da značajnije uzdrma vladajući Đukanovićev režim.
Zaduživanje, priznanje Kosova i sankcije Rusiji
Što se ekonomskih pokazatelja tiče, oni govore da je reč o prezaduženoj državi. Javni dug se od 2006. takoreći duplirao. Posle perioda takozvanog investicionog buma, kada je bila u svetskom vrhu po nivou stranih investicija po glavi stanovnika, svetska ekonomska kriza ogolila je teške strukturne probleme crnogorske ekonomije.
Što se geopolitičkog plana tiče Crna Gora je od države bliske Rusiji, došla do države koja je toj istoj Rusiji uvela sankcije. Crna Gora je i od države koja je sa Srbijom delila iste nacionalne, kulturne i civilizacijske vrednosti, učestvovala u svim ratovima na istoj strani sa Srbijom, postala deo onih koji su priznali samoproglašenu nezavisnost Kosova.
Na kraju, Crna Gora je država koja trpi da na njenoj teritoriji, u Ulcinju, pored njenog predsednika Filipa Vujanovića, albanski premijer Edi Rama pominje ideju takozvane "Velike Albanije“. To je država čiji je premijer Milo Đukanović na svečanoj akademiji povodom stote godišnjice početka Prvog svetskog rata izjavio: „Crna Gora nije podržala teroristički akt koji je bio povod za taj rat“.