ПОСЛЕДЊА "ОДБЕГЛА МЛАДА" ЈУГОСЛАВИЈЕ: Шта је Црна Гора добила за 9 година независности?
ПОДГОРИЦА- Црна Гора је драстично променила свој геополитички курс, јавни дуг је нарастао, док се истовремено одржао раскол који ју је поделио те 2006. године.
"Желите ли да Република Црна Гора буде независна држава са пуним међународно-правним субјективитетом?“, питање је које је било постављено грађанима те земље пре девет година. Понуђени одговори су били ДА (пропагирао "Блок за независну Црну Гору“ са лидером Милом Ђукановићем) и НЕ (пропагирао "Блок за очување Државне Заједнице Србије и Црне Горе“ са лидером Предрагом Булатовићем).
Референдум је био споран, јер држављанима Црне Горе са пребивалиштем у Србији није било дозвољено да гласају, док је с друге стране, то допуштено држављанима са пребивалиштем у ма којој другој држави.
Његош у срцу, америчке паре у џепу?
Према неким изворима, Црна Гора је у годинама пред референдум о независности била држава, која је после Израела, добијала највише донација од САД.
"Два ока у глави“ , како каже максима скована још почетком 90-их, а која је означавала јединство током година распада бивше Југославије , постала су 2003. "разрока" јер је од Савезне Републике Југославије постала Државна заједница Србије и Црне Горе, писао је Спутник. Тог маја 2006. Црна Гора је постала независна држава, пошто је независност подржао 230.661 грађанин (55,5 одсто), док је за останак заједничке државе са Србијом било 185.002 (44,5 одсто).
Отац нације
Најзаслужнији за овакав расплет је садашњи црногорски премијер Мило Ђукановић. Ђукановић се сматра контроверзном личношћу - док га једни сматрају оцем нације, други му замерају умешаност у криминалне радње. Чињеница је да је најбогатији балкански политичар и 20. најбогатији политичар на свету. Био је, у тренутку кад је изабран, и најмлађи премијер у Европи са својих тек напуњених 29 година, а тренутно је најдуговечнији владар модерне Европе. Бивши је члан чувене тројке "млади, лепи и паметни“ , која је 1989. повела антибирократску револуцију. Бивши је кошаркаш, бивши комуниста, али и бивши човек Слободана Милошевића.
Почетак приче о самосталности - кад је Слобиној Мири поручено да ''supruge треба да остану супруге''
Још 1996. Ђукановић спречава чланове ЈУЛ-а на челу са Мирјаном Марковић, супругом Слободана Милошевића, да ступе на руководеће позиције у црногорској привреди и поручује супругама да „остану супруге“.
После годину дана, следи политику Славка Перовића, оснивача Либералног савеза Црне Горе , партије која је прва у свој програм имплементирала идеју независности Црне Горе, као основни политички циљ. Од тог тренутка Ђукановић се све више ограђује од Милошевићеве политике, а после демократских промена 5. октобра постаје све ограђенији и од Србије, а не само од режима.
Где је данас Црна Гора?
"Стабилност, резултати у реформама, просперитетан економски и демократски развој, и континуиран прогрес у преговарачком процесу са Европском унијом, дају реалну наду да Црна Гора до краја године добије позив за чланство у НАТО, што ће, додатно охрабрити унутрашње позитивне процесе и оснажити стабилност целог региона“, поручио је Ђукановић пре два дана, на обележавању Дана државности Црне Горе.
А где је, заправо, Црна Гора, девет година од одржања референдума? Она је данас подељена држава по истој основи која је постојала референдумске 2006, што сведочи о неуспеху режима да обједини друштво.
У Црној Гори данас постоје две врсте опозиције. Једна, која Ђукановића оптужује за лоше стање у економији, корупцију, деспотизам, и друга, која је просрпска. Овај етнички раскол опозиције говори о њеној немогућности да значајније уздрма владајући Ђукановићев режим.
Задуживање, признање Косова и санкције Русији
Што се економских показатеља тиче, они говоре да је реч о презадуженој држави. Јавни дуг се од 2006. такорећи дуплирао. После периода такозваног инвестиционог бума, када је била у светском врху по нивоу страних инвестиција по глави становника, светска економска криза оголила је тешке структурне проблеме црногорске економије.
Што се геополитичког плана тиче Црна Гора је од државе блиске Русији, дошла до државе која је тој истој Русији увела санкције. Црна Гора је и од државе која је са Србијом делила исте националне, културне и цивилизацијске вредности, учествовала у свим ратовима на истој страни са Србијом, постала део оних који су признали самопроглашену независност Косова.
На крају, Црна Гора је држава која трпи да на њеној територији, у Улцињу, поред њеног председника Филипа Вујановића, албански премијер Еди Рама помиње идеју такозване "Велике Албаније“. То је држава чији је премијер Мило Ђукановић на свечаној академији поводом стоте годишњице почетка Првог светског рата изјавио: „Црна Гора није подржала терористички акт који је био повод за тај рат“.