Šta muči autoprevoznike u Srbiji?
Najveći problem autoprevoznika u Srbiji je nelojalna konkurencija i siva ekonomija. Ovo je ocena Saveza samostalnih sindikata Srbije i poslovnog udruženja drumskog saobraćaja "Srbijatransport".
Generalni direktor "Srbijatransporta" Goran Aleksić izjavio je novinarima da zbog nesređenog tržišta u drumskom prevozu budžet Srbije gubi godišnje oko 80 miliona evra, a legalne autoprevozničke firme gube i do 230 miliona evra.
"Zato u Srbiji nemamo fabrike autobusa jer nema ko da ih kupi, zato imamo problem sa različitim cenama karata i zato imamo velike probleme u firmama koje legalno posluju", rekao je Aleksić nakon sastanka koji je održan sa predstavnicima čacanskog saobraćjnog preduzeća "Autoprevoz" i predstavnicima Saveza samostalnih sindikata Srbije, kome je prisustvovao i predsednik tog sindikata Ljubisav Orbović.
Prema njegovim rečima, Poslovno udruženje drumskog saobraćaja je identifikovalo sve probleme i dalo predloge rešenja koja su upućena Vladi Srbije od koje traže donošenje novog Zakona o drumskom saobraćaju, čijim usvajanjem bi trebalo da se uvede red, poboljša kvalitet usluge autoprevoznika, smanje cene karata i poveća plata radnicima.
Novi zakon o drumskom saobraćaju
"Za nekoliko meseci taj zakon bi trebalo da bude u proceduri, a on predviđa uvođenje licenci, obavezu firme da ima barem isti broj vozača kao i autobusa, da ti vozači imaju sertifikat o profesionalnoj osposobljenosti. To su sve evropski uslovi rada i poslovanja", rekao je Aleksić.
Poslovno udruženje drumskog saobraćaja, dodao je, očekuje i da će se reorganizacijom inspekcijskih službi uspostaviti red, jer postoji veliki broj nelegalnih taksi prevoznika.
Direktor čačanskog saobraćajnog preduzeća "Autoprevoz" Aleksandar Petronijević založio se za uspostavljanje ravnopravnih uslova za sve firme na tržištu i definisanje minimalnih uslova za rad.
Poslovno udruženje drumskog saobraćaja "Srbijatransport" okuplja oko 200 prevoznika u Srbiji u kojima je zaposleno oko 20.000 radnika.
Pogledajte i: