OD DANAS VAŽI: Šta platiš to i dobiješ!
BEOGRAD - Novi Zakon o zaštiti potrošača počinje da se primenjuje od danas, pa iz Asocijacije potrošača Srbije preporučuju, da će građani sada biti sigurniji kada su u pitanju velike kupovine ili sklapanje ugovora na duži period.
Konačno je došlo vreme da se iz rafova ukloni škart roba i da kupac najzad dobije kvalitetnu robu. Mnogi trgovci to neće pozdraviti, ali onim svesnim, koji dobrim uslugama mogu da zaštite svoj brend, ovaj zakon ide na ruku. Novi zakon o radu, pre svega donosi veći stepen zaštite.
Šta nam donosi novi zakon o zaštiti potrošača?
Na naše pitanje, da li su se primenom novog zakona stvorili uslovi za primenu evropskih standarda u oblasti trgovine, Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača za Srbiju Danas kaže da će novi zakon o potrošačima u znatnoj meri stvoriti uslove da se evropski standardi u ovoj oblasti primenjuju i u Srbiji, a da su pre svega sa ovim zakonom na naše tržište uvedene evropske direktive.
- Zakon je sadržan od evropskih direktiva koje su u njega ugrađene, što je i naša obaveza u procesu pridruživanja Evropskoj uniji i generalno usaglašavanje našeg zakonodavstva sa pravnim tekovinama Evropske unije. Pošto je to jedna živa oblast koja se stalno menja, mi ćemo i ubuduće biti obavezni da često menjamo taj zakon i da ga usklađujemo sa evropskim direktivama. A u ovaj najnoviji koji je donet u vreme kada je rađen nacrt, ugrađene su sve direktive, koje su na snazi, objašnjava Papović.
Kome Zakon više ide na ruku, trgovcima ili potrošačima?
"Više ide na ruku potrošačima, jer cilj i suština samog zakona je taj što se on zove Zakon o zaštiti potrošača, pa samim tim štiti njih, a na trgovce. Najzad su definisani instrumenti kojima će potrošač biti zaštićen, odnosno da ono što je platio mora da ima očekivani kvalitet. Tako će i posle šest meseci od kupovine moći da traži povraćaj novca, zamenu ili popravku, za robu čijim kvalitetom nije zadovoljan. Mnogi trgovci to neće pozdraviti", smatra Popović.
O tome koliko će Zakon uticati na sivu ekonomiju, on smatra da Zakon nema neke direktne veze sa tim, s obzirom da su to više propisi iz oblasti finansija.
- Mislim da ukoliko bude primenjen u punoj meri da će svakako uticati na povećanje nivoa prometa robe i usluga, što bi posredno trebalo da dovede do većeg punjenja budžeta, ukoliko inspekcije budu radile svoj posao i vršile nadzor na način na koji pripisuje Zakon, zaključuje Papović.