ОД ДАНАС ВАЖИ: Шта платиш то и добијеш!
БЕОГРАД - Нови Закон о заштити потрошача почиње да се примењује од данас, па из Асоцијације потрошача Србије препоручују, да ће грађани сада бити сигурнији када су у питању велике куповине или склапање уговора на дужи период.
Коначно је дошло време да се из рафова уклони шкарт роба и да купац најзад добије квалитетну робу. Многи трговци то неће поздравити, али оним свесним, који добрим услугама могу да заштите свој бренд, овај закон иде на руку. Нови закон о раду, пре свега доноси већи степен заштите.
Шта нам доноси нови закон о заштити потрошача?
На наше питање, да ли су се применом новог закона створили услови за примену европских стандарда у области трговине, Горан Паповић из Националне организације потрошача за Србију Данас каже да ће нови закон о потрошачима у знатној мери створити услове да се европски стандарди у овој области примењују и у Србији, а да су пре свега са овим законом на наше тржиште уведене европске директиве.
- Закон је садржан од европских директива које су у њега уграђене, што је и наша обавеза у процесу придруживања Европској унији и генерално усаглашавање нашег законодавства са правним тековинама Европске уније. Пошто је то једна жива област која се стално мења, ми ћемо и убудуће бити обавезни да често мењамо тај закон и да га усклађујемо са европским директивама. А у овај најновији који је донет у време када је рађен нацрт, уграђене су све директиве, које су на снази, објашњава Паповић.
Коме Закон више иде на руку, трговцима или потрошачима?
"Више иде на руку потрошачима, јер циљ и суштина самог закона је тај што се он зове Закон о заштити потрошача, па самим тим штити њих, а на трговце. Најзад су дефинисани инструменти којима ће потрошач бити заштићен, односно да оно што је платио мора да има очекивани квалитет. Тако ће и после шест месеци од куповине моћи да тражи повраћај новца, замену или поправку, за робу чијим квалитетом није задовољан. Многи трговци то неће поздравити", сматра Поповић.
О томе колико ће Закон утицати на сиву економију, он сматра да Закон нема неке директне везе са тим, с обзиром да су то више прописи из области финансија.
- Мислим да уколико буде примењен у пуној мери да ће свакако утицати на повећање нивоа промета робе и услуга, што би посредно требало да доведе до већег пуњења буџета, уколико инспекције буду радиле свој посао и вршиле надзор на начин на који приписује Закон, закључује Паповић.