Stanje ljudskih prava u Nemačkoj: Odobrena prodaja oružja S.Arabiji
Nemačko Veće državne sigurnosti odobrilo je izvoz oružja i vojne opreme, poput tenkova i mitraljeza, u Saudijsku Arabiju, Katar i druge arapske zemlje s lošim statusom u pogledu zaštite ljudskih prava, pri čemu su neke od njih optužene za podržavanje džihadista u Siriji.
Prema dokumentima koje su dobili novinari Rojtersa od ministra ekonomije Sigmara Gabriela, oružje je prodato Kataru, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Saudijskoj Arabiji, Jordanu, Omanu, Kuvajtu i Alžiru.
Odluku o izvozu oružja odobrili su nemačka kancelarka Angela Merkel, Sigmar Gabriel i ministri spoljnih poslova, obrane i razvoja, koji zajedno čine Veće državne sigurnosti.
Dokument, koji je poslat ministrima pre nekoliko dana, potvrđuje da je Veće odobrilo izvoz 45 oklopnih vozila Kataru i šest sistema za testiranje i elektronski nadzor Saudijskoj Arabiji.
Odluka o odobravanju izvoznih dozvola u oštrom je kontrastu s vladinom odlukom iz maja ove godine kojom je zabranjen izvoz za dve trećine svih predloženih dozvola za izvoz oružja. Ostalo je nejasno radi li se o istim, ranije odbijenim, dozvolama ili su to nove, s obzirom da iz nemačke vlade nije došao komentar, piše Advance.
Nezadovoljna opozicija
Odluka nije prošla neopaženo u nemačkim političkim krugovima. Jan Van Aken, zvaničnik levičarke stranke Die Linke, napao je vladu zbog odluke, a posebno se usredsredio na mudrost isporuke oružja Kataru.
"Ministar Gabriel očigledno je u potpunosti popustio pritiscima obrambenog lobija. Nezamislivo je odobriti slanje oružja Kataru jer je ta zemlja u prošlosti otvoreno podržavala džihadiste u Siriji i Iraku", rekao je Van Aken.
U avgustu je ministar ekonomske saradnje i razvitka, Gerd Muller, optužio Katar za finansiranje militanata ISIL-a, iako se kasnije morao izviniti zbog uvrede.
Katar je, s druge strane, uvek odlučno odbacivao povezanost s ISIL-om, a u njegovu obranu ide činjenica da je pristupio koaliciji predvođenoj SAD-om. Ipak ostaje pod znakom pitanja činjenica da je Katar otvoreno podržavao različite džihadističke grupe na Bliskom istoku na različite načine, od diplomatije, preko finansija do, u nekim slučajevima, naoružavanja.
Nemačke opozicione stranke optužile su ministra Gabriela za popuštanje moćnom lobiju oružja. Prema nemačkom zakonu izvoz oružja u zemlje izvan Europske unije ili NATO saveza zabranjen je, a odluka o izvozu može se doneti isključivo pojedinačno razmatrajući svaki upućeni zahtev.
Neobično je to što je od avgusta upravo Sigmar Gabriel, zamenik kancelarke, taj koji je zahtevao uvođenje strožih pravila za prodaju oružja, posebno prema zemljama s lošim standardima ljudskih prava, a zatražio je i potpuni prekid isporuke oružja za Saudijsku Arabiju, što ovu odluku čini još kontraverznijom.
Firme za proizvodnju i prodaju oružja u Nemačkoj zapošljavaju 80 hiljada ljudi, a Nemačka je u razdoblju od 2008. do 2012. godine bila treći svetski izvoznik oružja, odmah iza SAD-a i Rusije.
U 2013. godini nemačka je prodala oružje u vrednosti 5,8 milijardi evra od čega je 62 odsto otišlo u zemlje koje nisu članice NATO saveza poput Saudijske Arabije ili Alžira, piše u izveštaju Međunarodnog instituta za istraživanje mira.
Pročitajte i: