Стање људских права у Немачкој: Одобрена продаја оружја С.Арабији
Немачко Веће државне сигурности одобрило је извоз оружја и војне опреме, попут тенкова и митраљеза, у Саудијску Арабију, Катар и друге арапске земље с лошим статусом у погледу заштите људских права, при чему су неке од њих оптужене за подржавање џихадиста у Сирији.
Према документима које су добили новинари Ројтерса од министра економије Сигмара Габриела, оружје је продато Катару, Уједињеним Арапским Емиратима, Саудијској Арабији, Јордану, Оману, Кувајту и Алжиру.
Одлуку о извозу оружја одобрили су немачка канцеларка Ангела Меркел, Сигмар Габриел и министри спољних послова, обране и развоја, који заједно чине Веће државне сигурности.
Документ, који је послат министрима пре неколико дана, потврђује да је Веће одобрило извоз 45 оклопних возила Катару и шест система за тестирање и електронски надзор Саудијској Арабији.
Одлука о одобравању извозних дозвола у оштром је контрасту с владином одлуком из маја ове године којом је забрањен извоз за две трећине свих предложених дозвола за извоз оружја. Остало је нејасно ради ли се о истим, раније одбијеним, дозволама или су то нове, с обзиром да из немачке владе није дошао коментар, пише Адванце.
Незадовољна опозиција
Одлука није прошла неопажено у немачким политичким круговима. Јан Ван Акен, званичник левичарке странке Дие Линке, напао је владу због одлуке, а посебно се усредсредио на мудрост испоруке оружја Катару.
"Министар Габриел очигледно је у потпуности попустио притисцима обрамбеног лобија. Незамисливо је одобрити слање оружја Катару јер је та земља у прошлости отворено подржавала џихадисте у Сирији и Ираку", рекао је Ван Акен.
У августу је министар економске сарадње и развитка, Герд Muller, оптужио Катар за финансирање милитаната ИСИЛ-а, иако се касније морао извинити због увреде.
Катар је, с друге стране, увек одлучно одбацивао повезаност с ИСИЛ-ом, а у његову обрану иде чињеница да је приступио коалицији предвођеној САД-ом. Ипак остаје под знаком питања чињеница да је Катар отворено подржавао различите џихадистичке групе на Блиском истоку на различите начине, од дипломатије, преко финансија до, у неким случајевима, наоружавања.
Немачке опозиционе странке оптужиле су министра Габриела за попуштање моћном лобију оружја. Према немачком закону извоз оружја у земље изван Еуропске уније или НАТО савеза забрањен је, а одлука о извозу може се донети искључиво појединачно разматрајући сваки упућени захтев.
Необично је то што је од августа управо Сигмар Габриел, заменик канцеларке, тај који је захтевао увођење строжих правила за продају оружја, посебно према земљама с лошим стандардима људских права, а затражио је и потпуни прекид испоруке оружја за Саудијску Арабију, што ову одлуку чини још контраверзнијом.
Фирме за производњу и продају оружја у Немачкој запошљавају 80 хиљада људи, а Немачка је у раздобљу од 2008. до 2012. године била трећи светски извозник оружја, одмах иза САД-а и Русије.
У 2013. години немачка је продала оружје у вредности 5,8 милијарди евра од чега је 62 одсто отишло у земље које нису чланице НАТО савеза попут Саудијске Арабије или Алжира, пише у извештају Међународног института за истраживање мира.
Прочитајте и: