STIŽU IZBEGLICE A STIŽE I ZIMA: Da li je Srbija spremna da se izbori sa novim migrantskim talasima?
Problemi migrantske krize se nastavljaju, stiže zima, brigu o granicama preuzima Fronteks i nameće se pitanje kako će sve to funkcionisati i da li će implementacija sporazuma iz Brisela uopšte funkcionisati u praksi.
Iz komesarijata za izbeglice objašnjavaju da će, u suštini, dogovor na briselskom savetu značiti da više neće biti moguć nekontrolisan prolazak izbeglica kroz zemlje i napominju da će Srbija ispuniti svoj deo obaveza, kao što je to radila i do sada.
Što se tiče kontrole ulaznih granica iz komesarijata smatraju da je dobro što će tu odgovornost preuzeti jedno telo kao što je Fronteks.
Srbija je spremna
Srbija je spremna da prihvati neki broj lica, u ovom trenutku 3.000 mesta je spremno, a država i dalje radi na povećanju kapaciteta. Biće osposobljeni još neki prihvatni centri, a pre svih jedan bivši Nisov hotel kod Šida u kome će biti 250 mesta za ležanje i 250 sedećih mesta sa svom pratećom infrastrukturom potrebnom za nesmetan boravak ljudi.
- Dobro je što će Fronteks preuzeti odgovornost na spoljnim granicama, pre svega na prostoru između Turske i Grčke gde će se uspostaviti jedan sistem kojim će se regulisati ko ima pravo ulaska u Evropsku uniju. Takođe, nakon dogovora u Briselu jasno je da će zemlje zapadnog balkana ostati zemlje tranzita što je prosto očekivano jer mi nismo uzrok krize niti smo zemlja destinacija", kažu iz komesarijata.
Na pitanje šta će se desiti ukoliko pripadnici Fronteksa u nekom trenutku odluče da ne propuštaju izbeglice u Hrvatsku u komesarijatu nisu imali odgovor.
"To još uvek ne možemo da komentarišemo i sve ostaje u domenu spekulacija jer plan iz Brisela tek treba da se razradi i zaživi"
Stiže zima
Na strahovanja iz javnosti da će dolazak zime baš u našim krajevima zaustaviti izbeglice, iz komesarijata napominju da za bojazan te vrste nema mesta jer, kako kažu, briselski dogovor je upravo organizovan da bi se prevazišla zima i olakšao protok migranata, a samim tim i izbeglo stvaranje takozvanih "tampon zona".
"Akcioni plan upravo služi da se problemi rešavaju na ulasku migranata u Evropsku uniju, najpre na prostoru između Grčke i Turske što će biti Fronteksova funkcija. Tu očekujemo uspostavljanje funkcionalnog sistema koji će regulisati protok migranata, tako da je mnogo verovatnije da se na tom mestu napravi čep, pre nego između Srbije i Hrvatske. Ponavljamo, sve je i dalje u domenu spekulacije i moramo sačekati da sistem zaživi kako bi imali konkretne odgovore, naglasili su iz komesarijata.