SAMO MU KAŽITE OVO: Evo kako da naterate lekara da vas odmah primi na pregled
Zakon o zdravstvenoj zaštiti i pravima pacijenata obezbeđuje vam apsolutnu dostupnost lekara i lečenja.
Možda niste znali, ali Zakon o zdravstvenoj zaštiti i pravima pacijenata obezbeđuje vam apsolutnu dostupnost lekara i lečenja, kao i to da niko nema pravo da vas vrati iz doma zdravlja ili bolnice ili da vas na neki način diskriminiše.
Uz overenu zdravstvenu knjižicu, lečenje je dostupno na teret države, uz plaćanje propisane participacije.
Svaki pacijent ima pravo na dostupnu zdravstvenu zaštitu. Zakon mu garantuje prijem u zdravstvenoj službi bez ikakve diskriminacije - finansijske, prema mestu stanovanja, vrsti oboljenja ili vremenu dolaska u ustanovu. Svako ima pravo na zakazivanje pregleda, dijagnostičkih i drugih procedura - objašnjavaju u Ministarstvu zdravlja i dodaju da država plaća lečenje deci do 18 godina i studentima do kraja školovanja, a najkasnije do 26. godine života, piše Alo!.
- Besplatna zdravstvena zaštita garantovana je i ženama tokom planiranja porodice, trudnoće, porođaja i materinstva do 12 meseci posle porođaja, osobama starijim od 65 godina, onima sa invaliditetom, mentalno nedovoljno razvijenima, obolelima od HIV-a ili drugih bolesti - otkrivaju nadležni.
ŠKOLA PAMETNE KOMUNIKACIJE: Pomoć štićenicima doma u sticanju samopouzdanja
Na teret države, kažu nadležni, leče se i oboleli od malignih bolesti, hemofilije, dijabetesa, psihoze, epilepsije, multiple skleroze, pacijenti u poslednjoj fazi hronične bubrežne insuficijencije, kao i oboleli od cistične fibroze, sistemske autoimune bolesti, reumatske groznice, bolesti zavisnosti, obolela i povređena lica kojima je neophodna hitna medicinska pomoć, oboleli od retkih bolesti, kao i oni koje čeka transplantacija organa - davaoci i primaoci.
- To je tako, izuzev ukoliko su oboleli zaposleni. Na primer, osoba koja je obolela od dijabetesa, a u radnom je odnosu, ne može da se leči na teret države ako joj nisu uplaćeni doprinosi, jer pravo na zdravstvenu zaštitu ostvaruje kao zaposleno lice. Država takođe brine i o zdravlju monaha i monahinja, materijalno ugroženog stanovništva, nezaposlenih, i to u slučaju da nemaju neki drugi izvor prihoda po važećim zakonima - objašnjavaju oni.
Neoverena zdravstvena knjižica
U Ministarstvu zdravlja kažu da se sva prava pacijenata ostvaruju na osnovu overene zdravstvene knjižice.
- Ukoliko doprinosi nisu uplaćeni, knjižica ne može da se overi i tada osigurano lice ima pravo samo na hitnu medicinsku pomoć. Izuzetak su deca do 18 godina, trudnice i porodilje po posebnom zakonu, odnosno njima se pruža zdravstvena zaštita u punom obimu iako im zdravstvena knjižica nije overena - navode nadležni.