САМО МУ КАЖИТЕ ОВО: Ево како да натерате лекара да вас одмах прими на преглед
Закон о здравственој заштити и правима пацијената обезбеђује вам апсолутну доступност лекара и лечења.
Можда нисте знали, али Закон о здравственој заштити и правима пацијената обезбеђује вам апсолутну доступност лекара и лечења, као и то да нико нема право да вас врати из дома здравља или болнице или да вас на неки начин дискриминише.
Уз оверену здравствену књижицу, лечење је доступно на терет државе, уз плаћање прописане партиципације.
Сваки пацијент има право на доступну здравствену заштиту. Закон му гарантује пријем у здравственој служби без икакве дискриминације - финансијске, према месту становања, врсти обољења или времену доласка у установу. Свако има право на заказивање прегледа, дијагностичких и других процедура - објашњавају у Министарству здравља и додају да држава плаћа лечење деци до 18 година и студентима до краја школовања, а најкасније до 26. године живота, пише Ало!.
- Бесплатна здравствена заштита гарантована је и женама током планирања породице, трудноће, порођаја и материнства до 12 месеци после порођаја, особама старијим од 65 година, онима са инвалидитетом, ментално недовољно развијенима, оболелима од ХИВ-а или других болести - откривају надлежни.
ШКОЛА ПАМЕТНЕ КОМУНИКАЦИЈЕ: Помоћ штићеницима дома у стицању самопоуздања
На терет државе, кажу надлежни, лече се и оболели од малигних болести, хемофилије, дијабетеса, психозе, епилепсије, мултипле склерозе, пацијенти у последњој фази хроничне бубрежне инсуфицијенције, као и оболели од цистичне фиброзе, системске аутоимуне болести, реуматске грознице, болести зависности, оболела и повређена лица којима је неопходна хитна медицинска помоћ, оболели од ретких болести, као и они које чека трансплантација органа - даваоци и примаоци.
- То је тако, изузев уколико су оболели запослени. На пример, особа која је оболела од дијабетеса, а у радном је односу, не може да се лечи на терет државе ако јој нису уплаћени доприноси, јер право на здравствену заштиту остварује као запослено лице. Држава такође брине и о здрављу монаха и монахиња, материјално угроженог становништва, незапослених, и то у случају да немају неки други извор прихода по важећим законима - објашњавају они.
Неоверена здравствена књижица
У Министарству здравља кажу да се сва права пацијената остварују на основу оверене здравствене књижице.
- Уколико доприноси нису уплаћени, књижица не може да се овери и тада осигурано лице има право само на хитну медицинску помоћ. Изузетак су деца до 18 година, труднице и породиље по посебном закону, односно њима се пружа здравствена заштита у пуном обиму иако им здравствена књижица није оверена - наводе надлежни.