STRAH OD IS JAČI OD MRŽNJE PREMA ASADU: Eskalacija uloge Jordana u sirijskom ratu
Ili će Jordan dati prioritet kratkoročnoj viziji uništenja Asada, što bi moglo dovesti do pada monarhije, ili će kralj Abdulah odabrati ograničenu kolaboraciju sa svojim starim neprijateljem u borbi protiv IS, kako bi osigurao dugoročni opstanak svoje države?
Otkako je pre pet godina počeo oružani sukob u Siriji Jordan je bio jedna od zemalja koje su bile najglasnije i najkonzistentnije u zahtevima da se sirijski predsednik Bašar el-Asad povuče s vlasti. Tokom prvih godina sukoba mnoge vojne grupacije imale su sedište i baze na teritoriji Jordana, a zemlja je korištena kao centar za za obezbeđivanje pomoći pobunjeničkim grupama na jugu Sirije.
Jordan uništava IS: Izveo čak 56 napada!
Uloga Jordana u sirijskoj krizi ipak nikada nije bila onoliko nepromišljena kao što je bio slučaj sa Saudijskom Arabijom. Zbog sekularnog karaktera hašemitske monarhije Jordan nije mogao u potpunosti podupirati ekstremnije frakcije sirijske opozicije, jer je vlada bila svesna da bi u slučaju njihovog dolaska na vlast postojala mogućnost domino efekta, to jest širenja talasa ekstremizma i na teritoriju Jordana.
S postepenim usponom radikalnih grupa poput al-Nusra Fronta i naročito Islamske Države, Jordan je započeo reevaluaciju svoje politike prema Siriji. Režim kralja Abdulaha je bio izuzetno dobro svestan činjenice da radikalni islamizam predstavlja daleko veću pretnju jordanskoj državi od sirijskog predsednika Bašara el-Asada. Dok je Asadova Sirija za Jordan bila samo regionalni politički rival, IS i njoj slične grupe predstavljale bi u slučaju pobede u Siriji smrtnu opasnost za hašemitsku monarhiju.
ASAD OPLEO PO TURSKOM LIDERU: "Erdoganci" ratuju svuda na teritoriji Sirije
Iako je problem islamizma u Jordanu manje izražen (ili manje očigledan) nego u Siriji i Iraku, zemlja ima dugu tradiciju militantnog ekstremizma. Razvijenost Jordana u odnosu na njegove susede čini ovaj fenomen manje uočljivim, ali u izolovanijim regijama države, uticaj islamista je izuzetno jak. Dovoljno je podsetiti se činjenice da je Abu Musab el-Zarkavi, ideološki otac IS-a, rođen i odrastao u jordanskom gradu Zarka, da bi se shvatila ozbiljnost pretnje islamizma u Jordanu.
Jordan je po prvi put direktno intervenisao u Siriji u februaru prošle godine nakon što je IS spalio zarobljenog pilota jordanske avijacije Muata al-Kasasbeha. Usledila je kratka odmazda jordanske avijacije na položaje IS-ovih snaga u Siriji, nakon čega se Jordan ponovo povukao iz direktnog sudelovanja u ratu. Razlog za ovaj postupak je sigurno bila želja jordanske vlade da ne izazove moguću reakciju sirijskog režima zbog upada na njihovu teritoriju, a delom je bio motivisan i činjenicom da su snage IS-a u to vreme još uvek bile relativno udaljene od jordanskih granica.
SRAVNILI BI IH SA ZEMLJOM! Šta mislite, KO bi DOBIO RAT: Kina ili SAD?
Nakon osvajanja Palmire u maju prošle godine IS je stekao odličnu bazu za dalju ekspanziju u južnu Siriju, a možda i dalje. Približavanje IS-a granicama Jordana je tamošnju vladu stavilo u neugodan položaj. Iako je Jordan formalno i dalje pozivao na Asadovo povlačenje s vlasti, kralju Abdulahu je bilo jasno da bi eventualni pad Asada podrazumevao i stvaranje političkog vakuuma koji bi najverovatnije iskoristio IS za dalje širenje.
IS SVE VIŠE UBIJA CIVILE: U martu u Iraku poginulo 1.119 ljudi
Ova dilema je stavila kralja Abdulaha pred dva međusobno sukobljena puta; ili će Jordan dati prioritet kratkoročnoj viziji uništenja Asada, što bi moglo dovesti do pada monarhije, ili će kralj Abdulah odabrati ograničenu kolaboraciju sa svojim starim neprijateljem u borbi protiv IS, kako bi osigurao dugoročni opstanak svoje države.
Razvoj događaja u Siriji ukazuje na to da je kralj Abdulah vrlo verovatno odabrao drugu opciju, dakle saradnju sa Asadovim režimom. Tokom poslednjih nekoliko meseci Jordan je ponovno počeo aktivnu intervenciju u sirijskom građanskom ratu, šaljući svoje specijalne snage u borbu protiv IS.
Na sastanku s američkim kongresmenom Mekkejnom kralj Abdulah je otkrio da je Jordan poslao dva bataljona specijalnih snaga u južnu Siriju. Njihov cilj je bio da pomognu anti-IS snagama u Siriji u oslobađanju graničnog prelaza al-Valid, smeštenog oko 250 km južno od Palmire. Kontrola nad ovim graničnim prelazom je od ključne važnosti jer omogućava presecanje IS-ovih linija snabdevanja koje su veoma bitne za transportovanje trupa i zaliha iz Iraka u Siriju, piše advance.hr
PALMIRA PRE I POSLE: Ovako je izledao drevni grad pre nego što su ga uništili džihadisti (VIDEO)
Početkom marta granični prelaz je pao u ruke opozicionih snaga suprotstavljenih IS-u, a kralj Abdulah je najavio nastavak vojnih operacija i u ostatku Sirije. Nije u potpunosti jasno kolika je bila uloga jordanskih snaga u oslobađanju Palmire od IS-a, ali je moguće da se IS odlučio na potpuno povlačenje bez veće borbe upravo zbog pritiska koji su na njega na jugu vršile sirijske opozicione snage koje su bliske jordanskoj državi i koje su predvodile njihove specijalne snage.
Komentarišući ruske i sirijske vojne operacije u Palmiri i njihov značaj za jordansku intervenciju u Siriji, Abdulah je rekao: - Moramo koordinisati naše operacije sa Rusima u Palmiri i Deir ez-Zoru, gde se pripremamo za vazdušne napade i operacije specijalnih snaga, i u tom kontekstu saradnja sa Rusijom je neophodna. U nekim područjima, ukoliko ne budemo sarađivali sa Rusima, ne možemo efikasno delovati protiv Islamske države.
Ovakva izjava dolazi nakon celog niza javnih istupa u kojima je kralj Abdulah kritikovao američku politiku u Siriji i stavljanje prioriteta na svrgavanje Asada umesto borbe protiv IS-a.
JORDAN PRETI ISLAMSKOJ DRŽAVI: Uništićemo vas!
- Za nas, govoreći o novom prioritetu jordanske spoljnje politike, kakav god bio Asad, IS je naš glavni neprijatelj - poručio je kralj Abdulah.
Dok Sjedinjene Američke Države još uvek smatraju da je moguće uništiti i Asada i IS u isto vreme i stvoriti prijateljski režim u Damasku, Jordan se u zadnje vreme sve više distancira od ove politike. Ojačan iranskim specijalnim snagama i ruskim vazduhoplovstvom, Asad je uspeo sprečiti vojni kolaps svog režima nakon masivnih poraza u prvoj polovini 2015. i stvorio je preduslove da ostane bitan politički faktor i u posleratnoj Siriji. Jordan je kao sused Sirije svestan ove činjenice i morao je prilagoditi svoju spoljnu politiku novim okolnostima, piše isti portal.
(MAPA) TEŽAK PORAZ IS: Sirijska vojska zauzela grad Karjatain od džihadista
Sve veće udaljavanje Jordana od anti-Asad osovine koju predvodi Saudijska Arabija je indikator straha koji jordanski vladajući krugovi osećaju pred širenjem IS-ove radikalne ideologije, a ne suštinska promena stava prema Asadovoj Siriji. Ipak, s perspektive anti-IS koalicije, ulazak Jordana u rat bi znatno poboljšao pozicije anti-IS snaga u južnoj Siriji dajući im jak oslonac u borbi protiv Islamske Države.
Dok je ruska intervencija izazvala oprečne reakcije među islamističkim oporbenim grupama, zbog hrišćanskog predznaka koji ima ruska država, Jordan bi s manje otpora mogao uspostaviti kontakte s umerenijim sektorima opozicije i stvoriti jak anti-IS front na jugu Sirije. Budući da jordanski generalni obaveštajni direktorat već ima razgranate odnose s mnogim islamističkim grupama koje je nekada podržavao, koordinacija borbe protiv IS-a će biti mnogo lakša ako Jordan bude imao aktivnu ulogu u borbi.
SAVEZNICI SLOŽNI: Nema popuštanja u borbi protiv Islamske države
Pojava IS-ovih snaga u graničnoj oblasti između Izraela i Jordana u vidu svog ogranka, Brigade mučenika Jarmuka, i njegova ekspanzija u južnoj Siriji stvaraju dodatni pritisak na Jordan da reaguje i osigura svoje granice od infiltracije radikalnih militanata. Postojanje tajnih ćelija Islamske Države u konzervativnijim regijama Jordana na granici sa Sirijom zahteva od Jordana aktivnu politiku koja se zasniva na borbi protiv IS-a, a u njoj sirijski režim može biti dragocen saveznik, i pored istorije loših odnosa između dve zemlje.