СТРАХ ОД ИС ЈАЧИ ОД МРЖЊЕ ПРЕМА АСАДУ: Ескалација улоге Јордана у сиријском рату
Или ће Јордан дати приоритет краткорочној визији уништења Асада, што би могло довести до пада монархије, или ће краљ Абдулах одабрати ограничену колаборацију са својим старим непријатељем у борби против ИС, како би осигурао дугорочни опстанак своје државе?
Откако је пре пет година почео оружани сукоб у Сирији Јордан је био једна од земаља које су биле најгласније и најконзистентније у захтевима да се сиријски председник Башар ел-Асад повуче с власти. Током првих година сукоба многе војне групације имале су седиште и базе на територији Јордана, а земља је кориштена као центар за за обезбеђивање помоћи побуњеничким групама на југу Сирије.
Јордан уништава ИС: Извео чак 56 напада!
Улога Јордана у сиријској кризи ипак никада није била онолико непромишљена као што је био случај са Саудијском Арабијом. Због секуларног карактера хашемитске монархије Јордан није могао у потпуности подупирати екстремније фракције сиријске опозиције, јер је влада била свесна да би у случају њиховог доласка на власт постојала могућност домино ефекта, то јест ширења таласа екстремизма и на територију Јордана.
С постепеним успоном радикалних група попут ал-Нусра Фронта и нарочито Исламске Државе, Јордан је започео реевалуацију своје политике према Сирији. Режим краља Абдулаха је био изузетно добро свестан чињенице да радикални исламизам представља далеко већу претњу јорданској држави од сиријског председника Башара ел-Асада. Док је Асадова Сирија за Јордан била само регионални политички ривал, ИС и њој сличне групе представљале би у случају победе у Сирији смртну опасност за хашемитску монархију.
АСАД ОПЛЕО ПО ТУРСКОМ ЛИДЕРУ: "Ердоганци" ратују свуда на територији Сирије
Иако је проблем исламизма у Јордану мање изражен (или мање очигледан) него у Сирији и Ираку, земља има дугу традицију милитантног екстремизма. Развијеност Јордана у односу на његове суседе чини овај феномен мање уочљивим, али у изолованијим регијама државе, утицај исламиста је изузетно јак. Довољно је подсетити се чињенице да је Абу Мусаб ел-Заркави, идеолошки отац ИС-а, рођен и одрастао у јорданском граду Зарка, да би се схватила озбиљност претње исламизма у Јордану.
Јордан је по први пут директно интервенисао у Сирији у фебруару прошле године након што је ИС спалио заробљеног пилота јорданске авијације Муата ал-Касасбеха. Уследила је кратка одмазда јорданске авијације на положаје ИС-ових снага у Сирији, након чега се Јордан поново повукао из директног суделовања у рату. Разлог за овај поступак је сигурно била жеља јорданске владе да не изазове могућу реакцију сиријског режима због упада на њихову територију, а делом је био мотивисан и чињеницом да су снаге ИС-а у то време још увек биле релативно удаљене од јорданских граница.
СРАВНИЛИ БИ ИХ СА ЗЕМЉОМ! Шта мислите, КО би ДОБИО РАТ: Кина или САД?
Након освајања Палмире у мају прошле године ИС је стекао одличну базу за даљу експанзију у јужну Сирију, а можда и даље. Приближавање ИС-а границама Јордана је тамошњу владу ставило у неугодан положај. Иако је Јордан формално и даље позивао на Асадово повлачење с власти, краљу Абдулаху је било јасно да би евентуални пад Асада подразумевао и стварање политичког вакуума који би највероватније искористио ИС за даље ширење.
ИС СВЕ ВИШЕ УБИЈА ЦИВИЛЕ: У марту у Ираку погинуло 1.119 људи
Ова дилема је ставила краља Абдулаха пред два међусобно сукобљена пута; или ће Јордан дати приоритет краткорочној визији уништења Асада, што би могло довести до пада монархије, или ће краљ Абдулах одабрати ограничену колаборацију са својим старим непријатељем у борби против ИС, како би осигурао дугорочни опстанак своје државе.
Развој догађаја у Сирији указује на то да је краљ Абдулах врло вероватно одабрао другу опцију, дакле сарадњу са Асадовим режимом. Током последњих неколико месеци Јордан је поновно почео активну интервенцију у сиријском грађанском рату, шаљући своје специјалне снаге у борбу против ИС.
На састанку с америчким конгресменом Mekkejnom краљ Абдулах је открио да је Јордан послао два батаљона специјалних снага у јужну Сирију. Њихов циљ је био да помогну анти-ИС снагама у Сирији у ослобађању граничног прелаза ал-Валид, смештеног око 250 км јужно од Палмире. Контрола над овим граничним прелазом је од кључне важности јер омогућава пресецање ИС-ових линија снабдевања које су веома битне за транспортовање трупа и залиха из Ирака у Сирију, пише адванце.хр
ПАЛМИРА ПРЕ И ПОСЛЕ: Овако је изледао древни град пре него што су га уништили џихадисти (ВИДЕО)
Почетком марта гранични прелаз је пао у руке опозиционих снага супротстављених ИС-у, а краљ Абдулах је најавио наставак војних операција и у остатку Сирије. Није у потпуности јасно колика је била улога јорданских снага у ослобађању Палмире од ИС-а, али је могуће да се ИС одлучио на потпуно повлачење без веће борбе управо због притиска који су на њега на југу вршиле сиријске опозиционе снаге које су блиске јорданској држави и које су предводиле њихове специјалне снаге.
Коментаришући руске и сиријске војне операције у Палмири и њихов значај за јорданску интервенцију у Сирији, Абдулах је рекао: - Морамо координисати наше операције са Русима у Палмири и Деир ез-Зору, где се припремамо за ваздушне нападе и операције специјалних снага, и у том контексту сарадња са Русијом је неопходна. У неким подручјима, уколико не будемо сарађивали са Русима, не можемо ефикасно деловати против Исламске државе.
Оваква изјава долази након целог низа јавних иступа у којима је краљ Абдулах критиковао америчку политику у Сирији и стављање приоритета на свргавање Асада уместо борбе против ИС-а.
ЈОРДАН ПРЕТИ ИСЛАМСКОЈ ДРЖАВИ: Уништићемо вас!
- За нас, говорећи о новом приоритету јорданске спољње политике, какав год био Асад, ИС је наш главни непријатељ - поручио је краљ Абдулах.
Док Сједињене Америчке Државе још увек сматрају да је могуће уништити и Асада и ИС у исто време и створити пријатељски режим у Дамаску, Јордан се у задње време све више дистанцира од ове политике. Ојачан иранским специјалним снагама и руским ваздухопловством, Асад је успео спречити војни колапс свог режима након масивних пораза у првој половини 2015. и створио је предуслове да остане битан политички фактор и у послератној Сирији. Јордан је као сусед Сирије свестан ове чињенице и морао је прилагодити своју спољну политику новим околностима, пише исти портал.
(МАПА) ТЕЖАК ПОРАЗ ИС: Сиријска војска заузела град Карјатаин од џихадиста
Све веће удаљавање Јордана од анти-Асад осовине коју предводи Саудијска Арабија је индикатор страха који јордански владајући кругови осећају пред ширењем ИС-ове радикалне идеологије, а не суштинска промена става према Асадовој Сирији. Ипак, с перспективе анти-ИС коалиције, улазак Јордана у рат би знатно побољшао позиције анти-ИС снага у јужној Сирији дајући им јак ослонац у борби против Исламске Државе.
Док је руска интервенција изазвала опречне реакције међу исламистичким опорбеним групама, због хришћанског предзнака који има руска држава, Јордан би с мање отпора могао успоставити контакте с умеренијим секторима опозиције и створити јак анти-ИС фронт на југу Сирије. Будући да јордански генерални обавештајни директорат већ има разгранате односе с многим исламистичким групама које је некада подржавао, координација борбе против ИС-а ће бити много лакша ако Јордан буде имао активну улогу у борби.
САВЕЗНИЦИ СЛОЖНИ: Нема попуштања у борби против Исламске државе
Појава ИС-ових снага у граничној области између Израела и Јордана у виду свог огранка, Бригаде мученика Јармука, и његова експанзија у јужној Сирији стварају додатни притисак на Јордан да реагује и осигура своје границе од инфилтрације радикалних милитаната. Постојање тајних ћелија Исламске Државе у конзервативнијим регијама Јордана на граници са Сиријом захтева од Јордана активну политику која се заснива на борби против ИС-а, а у њој сиријски режим може бити драгоцен савезник, и поред историје лоших односа између две земље.