ŠTRAJK BREJKERI: Većini kafića zarada ispred dogovora!
Solidarnosti u najavljenom štrajku upozorenja svih ugostitelja u Srbiji, koji je trebao da traje sat vremena gotovo da nije bilo. Iako su se svi vlasnici lokala složili da su pritisci poreske inspekcije preveliki, a nameti nemilosrdni, malo ko od njih je ispoštovao dogovor.
Naime, planirano je da štrajk traje od 12, a da se u 13 časova već piće ponovo služi. Međutim, tek po neki i to po pravilu veći lokal pridružio se ovoj kratkoj obustavi rada. Među malobrojnim koji su u podne zaključali vrata je "Ajriš pab“, blizu Knez Mihailove ulice. Na staklu uredno zalepljeno obaveštenje da je u toku štrajk upozorenja.
"Komšija, zatvaramo li na sat vremena, ili radimo", pita konobarica restorana na Obilićevom vencu. "Niko nam još ništa nije javio. I ovi do nas rade, pa nećemo ni mi štrajkovati", odgovara kafedžija.
"Ovaj dinar se ne zarađuje lako. Loše je što nismo svi ujedinjeni, a što su mnogi vlasnici čak iskoristili priliku da se ovajde dok mi obustavljamo rad“, kaže Ivan Bajac, menadžer nekoliko većih lokala u prestonici. „Četiri inspektorske kontrole za mesec dana je mnogo. Za to vreme dok oni - finansijski, sanitarni, turistički ili inspektori rada traže papire, broje pare u kasi, pregledaju račune, konobari stoje sa strane, a gosti čekaju. Obično traje barem pola sata, ne možemo nikoga da uslužimo, niti da naplatimo“, dodao je on. Pritisci su veliki, a godišnji nameti od 43 takse - milionski. prenose Večernje novosti.
Trenutna kaznena politika zatvaranja objekta je kontraproduktivna, apropisi nedefinisani, neprecizni i puni "rupa“, kaže Bajac i dodaje da treba ukinuti katanac kao kaznu, dozvoliti bakšiš od 10 odsto, kao i da popis odudara 10 odsto od prometa, a da se kontrole rade bez ometanja poslovanja lokala. Suludo je da nas zatvaraju zbog nekoliko flaša manjka, ili pogrešno ukucanog soka na računa.
Mladić i devojka ušli su pre štrajka, pa su jedini gosti u lokalu. Podržavaju štrajkače. "Moj prijatelj drži kafe u Pančevu i kako kaže nije u grupi 'povlašćenih', pa ga inspektori barem jednom nedeljno obiđu, rešetaju, prevrću, a sve to neprijatno je pred gostima“, kaže nam student Nikola Dumić. Uz to, konobarima je zabranjeno da uzimaju bakšiš, a nepisano pravilo je da se konobar časti. Kafana sada može da bude zatvorena i zbog 20 dinara viška u kasi.
Kafeđžije kažu da nije u kafanama ekonomija najsivlja. Ima, valjda, mesta gde je više lovaca u mutnom i da ne bi baš njihova branša trebalo da bude prva na kojoj se oštre poreski zakoni. "Činjenica je da veliki broj lokala u Srbiji radi na crno, ne izdaju se račun, ne prijavljuju se radnici, drže bespravne bašte“, kaže knjigovođa bara u Ulici kralja Petra. Sa jedne strane, da izdaju račune na jugu Srbije ili recimo u Gornjem Milanovcu mogli bi da zatvore kafanu, jer je promet vrlo mali. Kriza i besparica se strašno osećaju. Sa druge strane, tu je monogo povlašćenih kafedžija, koji preko raznih partijskih varijanti, osiguraju sebi prolaz mimo zakona.
"Izjava nekih vlasnika da nisu bili obavešteni ne stoji, jer svi su bili pozvani“, kaže Nikola Dimitrijević, predsednik Udruženja ugostitelja Beograda. "Odazvali su se veći, ugledniji i važniji objekti, kako u prestonici tako i u Kraljevu, Valjevu, Čačku“.
Pogledajte i:
Skupština advokatske komore Srbije predložila nastavak štrajka
ISPOD MINIMALCA: Beogradski ugostitelji satnicu plaćaju 100 dinara, ali i manje
Ovo su problemi ugostitelja u Beogradu