ШТРАЈК БРЕЈКЕРИ: Већини кафића зарада испред договора!
Солидарности у најављеном штрајку упозорења свих угоститеља у Србији, који је требао да траје сат времена готово да није било. Иако су се сви власници локала сложили да су притисци пореске инспекције превелики, а намети немилосрдни, мало ко од њих је испоштовао договор.
Наиме, планирано је да штрајк траје од 12, а да се у 13 часова већ пиће поново служи. Међутим, тек по неки и то по правилу већи локал придружио се овој краткој обустави рада. Међу малобројним који су у подне закључали врата је "Ајриш паб“, близу Кнез Михаилове улице. На стаклу уредно залепљено обавештење да је у току штрајк упозорења.
"Комшија, затварамо ли на сат времена, или радимо", пита конобарица ресторана на Обилићевом венцу. "Нико нам још ништа није јавио. И ови до нас раде, па нећемо ни ми штрајковати", одговара кафеџија.
"Овај динар се не зарађује лако. Лоше је што нисмо сви уједињени, а што су многи власници чак искористили прилику да се овајде док ми обустављамо рад“, каже Иван Бајац, менаџер неколико већих локала у престоници. „Четири инспекторске контроле за месец дана је много. За то време док они - финансијски, санитарни, туристички или инспектори рада траже папире, броје паре у каси, прегледају рачуне, конобари стоје са стране, а гости чекају. Обично траје барем пола сата, не можемо никога да услужимо, нити да наплатимо“, додао је он. Притисци су велики, а годишњи намети од 43 таксе - милионски. преносе Вечерње новости.
Тренутна казнена политика затварања објекта је контрапродуктивна, апрописи недефинисани, непрецизни и пуни "рупа“, каже Бајац и додаје да треба укинути катанац као казну, дозволити бакшиш од 10 одсто, као и да попис одудара 10 одсто од промета, а да се контроле раде без ометања пословања локала. Сулудо је да нас затварају због неколико флаша мањка, или погрешно укуцаног сока на рачуна.
Младић и девојка ушли су пре штрајка, па су једини гости у локалу. Подржавају штрајкаче. "Мој пријатељ држи кафе у Панчеву и како каже није у групи 'повлашћених', па га инспектори барем једном недељно обиђу, решетају, преврћу, а све то непријатно је пред гостима“, каже нам студент Никола Думић. Уз то, конобарима је забрањено да узимају бакшиш, а неписано правило је да се конобар части. Кафана сада може да буде затворена и због 20 динара вишка у каси.
Кафеђжије кажу да није у кафанама економија најсивља. Има, ваљда, места где је више ловаца у мутном и да не би баш њихова бранша требало да буде прва на којој се оштре порески закони. "Чињеница је да велики број локала у Србији ради на црно, не издају се рачун, не пријављују се радници, држе бесправне баште“, каже књиговођа бара у Улици краља Петра. Са једне стране, да издају рачуне на југу Србије или рецимо у Горњем Милановцу могли би да затворе кафану, јер је промет врло мали. Криза и беспарица се страшно осећају. Са друге стране, ту је моного повлашћених кафеџија, који преко разних партијских варијанти, осигурају себи пролаз мимо закона.
"Изјава неких власника да нису били обавештени не стоји, јер сви су били позвани“, каже Никола Димитријевић, председник Удружења угоститеља Београда. "Одазвали су се већи, угледнији и важнији објекти, како у престоници тако и у Краљеву, Ваљеву, Чачку“.
Погледајте и:
Скупштина адвокатске коморе Србије предложила наставак штрајка
ИСПОД МИНИМАЛЦА: Београдски угоститељи сатницу плаћају 100 динара, али и мање
Ово су проблеми угоститеља у Београду