Stratfor: Mali izgledi za jednostranu nezavisnost Katalonije
OSTIN - Separatističke grupe u autonomnom španskom regionu Kataloniji pripremaju se za intenzivnu političku aktivnost uoči referenduma o nezavisnosti planiranog za 9. novembar, ali teško da će katalonska vlada jednostrano proglasiti nezavisnost ove godine, navodi se u analizi američkog "Stratfora".
Pristalice katalonske nezavisnosti već sutra će se okupiti u Barseloni povodom Nacionalnog dana Katalonije, poznatog kao "Diada", a očekuje se da će to biti najveće demonstracije otkako je separatistički pokret osnovan 2012. godine, što će biti i početak intenzivnih aktivnosti separatista pred glasanje.
Španska centralna vlada, međutim tvrdi da je referendum nezakonit i neće dati pristanak za njegovo održavanje, navodi američka obaveštajna kompanija i dodaje da Madrid planira da to pitanje iznese pred španski Ustavi sud, koji će gotovo sigurno zaključiti da bi glasanje bilo nezakonito.
Neki sektori katalonskog establišmenta, pogotovu levičarski, smatraju da bi Barselona trebalo da održi referendum bez obzira na potencijalnu sudsku odluku, a u tom duhu je katalonski parlament nedavno usvojio nekoliko zakona koji su, prema levičarima, učinili referendum zakonitim.
Drugi su, pak, mišljenja da bi Katalonija trebalo da se uzdrži od referenduma koji Madrid proglašava nezakonitim i da se, umesto toga, okrene pregovorima sa centralnom vladom.
Istovremeno, ankete generalno pokazuju da većina katalonske javnosti podržava pravo tog regiona da odlučuje o svojoj budućnosti, ali se stavovi razilaze u pogledu pravca kojim bi Katalonija trebalo da krene ukoliko sud proglasi referendum nezakonitim.
Prema anketi koju je sproveo španski insitut za istraživanje javnog mnjenja "Metroskopija", 45 odsto Katalonaca je protiv održavanja referenduma ako ga Ustavni sud proglasi nezakonitim, dok samo 23 odsto ispitanika smatra da bi glasanje trebalo da se održi bez obzira na sudsku odluku.
S druge strane, 25 odsto Katalonaca kažu da bi taj region trebalo da potraži rešenje koje ne podrazumeva referendum.
Katalonija, verovatno, neće jednostrano proglasiti nezavisnost ove godine, ali to ne znači da će to pitanje biti rešeno, jer značajan deo katalonskog stanovništva smatra da postojeći politički sistem treba reformisati, bilo da bi se tom regionu dala nezavisnosti ili, u najmanju ruku, veća autonomija, navodi "Stratfor".