STRUČNJACI TVRDE: Šešelj i Radulović reketiraju članove stranke!
Saša Radulović i Vojislav Šešelj, lideri "Dosta je bilo" i Srpske radikalne stranke, reketiraju svoje funkcionere, odbornike i buduće poslanike, tvrde stručnjaci.
Saša Radulović je u pristupnici svojoj stranci stavio i obavezu funkcionera da se odreknu 30 odsto zarade u korist stranke, dok je lider radikala Vojislav Šešelj od poslanika tražio da potpišu lične milionske menice koje će aktivirati ako pređu u drugu partiju, tvrdi Informer.
Šef DJB, naime, u stranačkoj pristupnici zahteva od svih novih članova da se unapred obavežu da će, ukoliko budu odbornici ili poslanici, trećinu zarade davati partiji. Ukoliko imaju još neko zaposlenje, Radulovićev "harač" se povećava na čak polovinu zarade.
DS IMA SAMO JEDNOG KANDIDATA ZA PREDSEDNIKA: Nećemo ni Pajtića ni Šutanovca!
Na drugoj strani, Šešelj od svojih odbornika i poslanika traži da potpišu menice na dva, odnosno deset miliona dinara, koje će se aktivirati kad i ako napuste SRS i pređu u drugu partiju.
Stručnjaci kažu da su oba slučaja na ivici zakona i da predstavljaju "partijski reket".
Stroga tajna
Potvrda informacije o Radulovićevoj uceni stranačkih kolega dobijena je od strane nekoliko njegovih funkcionera, a jedan od njih je poslao i pristupnicu koja se u DJB čuva kao tajna.
- Ukoliko postanem odbornik i ne budem zaposlen na drugom radnom mestu i ne budem imao druga primanja osim naknada za odbornički rad, 30 odsto svih mojih odborničkih primanja ću donirati lokalnom odboru pokreta. U protivnom, 50 odsto svih mojih odborničkih primanja ću donirati lokalnom odboru pokreta - doslovce piše u pristupnici DJB.
Radulović se juče nije oglašavao, dok na drugoj strani, lider SRS Vojislav Šešelj, upitan da prokomentariše menice kojima obavezuje svoje funkcionere, tvrdi da to nije reket.
- Stranka sklapa aranžman s kandidatima, koji oni svojevoljno prihvataju. Partija im daje sve svoje resurse na raspolaganje kako bi dobili mandate. Ukoliko poslanik posle toga napusti SRS, treba da je obešteti. Kad bi se vratila smrtna kazna, glasao bih da ona važi i za preletače - ističe Šešelj, dodajući da u Ustavu piše da poslanik može ustupiti mandat stranci.
Ispumpavanje para
Zoran Stojiljković iz Agencije za borbu protiv korupcije ocenjuje da je ovo što rade SRS i DJB svojevrsni "partijski reket".
- Funkcioneri "dobrovoljno" prihvataju da se odreknu dela primanja, pa onda ispada da je sve po zakonu. Na ovo, međutim, može da se gleda i kao na ispumpavanje državnih para. Pitanje je koliko je sve ovo iznuđeno - podvlači Stojljković, dodajući da su radikalske menice pokušaj disciplinovanja.
- Nagledali smo se prelatača, pa je ovo radikalsko disciplinovanje. Promena partije može, međutim, da se destimuliše zakonskim pravilom da poslanik koji napusti stranku može da bude samo nezavisan - zaključuje Stojiljković.
DJB: Svaki član je prihvatio ovo pravilo
"Lokalni odbori dobijaju jako skromna sredstva iz budžeta koja nisu dovoljna ni za iznajmljivanje kancelarije na lokalu, a da ne govorimo o pratećim troškovima. Za ozbiljan rad lokalnog odbora, potrebno je i zaposliti ljude, platiti poreze i doprinose, napraviti stručne službe koje će podržavati rad odbornika. Jer sami odbornici su samo istureni igrači celog odbora u skupštini opštine, većina njih zaposlena sa punim radnim vremenom", navodi Dušan Pavlović, potpredsednik pokreta Dosta je bilo i dodaje:
"Kako bi svaki lokalni odbor bio samodrživ i sam se finansirao od članarina, donacija, a kako nećemo da se bavimo korupcijom i partijskim zapošljavanjem, DJB je uveo pravilo da se svaki član lokalnog odbora koji uđe u lokalnu skupštinu, u vidu donacije odriče jednog dela naknade za političke funkcije koje obavljaju u skupštinama, u korist lokalnog odbora. A onda isti ti odbornici i raspolažu sa tim zajedničkim novcem iz kase lokalnog odbora. Svaki član pokreta, ukoliko želi da postane član pokreta, mora da prihvati ovo pravilo. Ko ne želi, ne može da bude član pokreta. "