СТРУЧЊАЦИ ТВРДЕ: Шешељ и Радуловић рекетирају чланове странке!
Саша Радуловић и Војислав Шешељ, лидери "Доста је било" и Српске радикалне странке, рекетирају своје функционере, одборнике и будуће посланике, тврде стручњаци.
Саша Радуловић је у приступници својој странци ставио и обавезу функционера да се одрекну 30 одсто зараде у корист странке, док је лидер радикала Војислав Шешељ од посланика тражио да потпишу личне милионске менице које ће активирати ако пређу у другу партију, тврди Информер.
Шеф ДЈБ, наиме, у страначкој приступници захтева од свих нових чланова да се унапред обавежу да ће, уколико буду одборници или посланици, трећину зараде давати партији. Уколико имају још неко запослење, Радуловићев "харач" се повећава на чак половину зараде.
ДС ИМА САМО ЈЕДНОГ КАНДИДАТА ЗА ПРЕДСЕДНИКА: Нећемо ни Пајтића ни Шутановца!
На другој страни, Шешељ од својих одборника и посланика тражи да потпишу менице на два, односно десет милиона динара, које ће се активирати кад и ако напусте СРС и пређу у другу партију.
Стручњаци кажу да су оба случаја на ивици закона и да представљају "партијски рекет".
Строга тајна
Потврда информације о Радуловићевој уцени страначких колега добијена је од стране неколико његових функционера, а један од њих је послао и приступницу која се у ДЈБ чува као тајна.
- Уколико постанем одборник и не будем запослен на другом радном месту и не будем имао друга примања осим накнада за одборнички рад, 30 одсто свих мојих одборничких примања ћу донирати локалном одбору покрета. У противном, 50 одсто свих мојих одборничких примања ћу донирати локалном одбору покрета - дословце пише у приступници ДЈБ.
Радуловић се јуче није оглашавао, док на другој страни, лидер СРС Војислав Шешељ, упитан да прокоментарише менице којима обавезује своје функционере, тврди да то није рекет.
- Странка склапа аранжман с кандидатима, који они својевољно прихватају. Партија им даје све своје ресурсе на располагање како би добили мандате. Уколико посланик после тога напусти СРС, треба да је обештети. Кад би се вратила смртна казна, гласао бих да она важи и за прелетаче - истиче Шешељ, додајући да у Уставу пише да посланик може уступити мандат странци.
Испумпавање пара
Зоран Стојиљковић из Агенције за борбу против корупције оцењује да је ово што раде СРС и ДЈБ својеврсни "партијски рекет".
- Функционери "добровољно" прихватају да се одрекну дела примања, па онда испада да је све по закону. На ово, међутим, може да се гледа и као на испумпавање државних пара. Питање је колико је све ово изнуђено - подвлачи Стојљковић, додајући да су радикалске менице покушај дисциплиновања.
- Нагледали смо се прелатача, па је ово радикалско дисциплиновање. Промена партије може, међутим, да се дестимулише законским правилом да посланик који напусти странку може да буде само независан - закључује Стојиљковић.
ДЈБ: Сваки члан је прихватио ово правило
"Локални одбори добијају јако скромна средства из буџета која нису довољна ни за изнајмљивање канцеларије на локалу, а да не говоримо о пратећим трошковима. За озбиљан рад локалног одбора, потребно је и запослити људе, платити порезе и доприносе, направити стручне службе које ће подржавати рад одборника. Јер сами одборници су само истурени играчи целог одбора у скупштини општине, већина њих запослена са пуним радним временом", наводи Душан Павловић, потпредседник покрета Доста је било и додаје:
"Како би сваки локални одбор био самодржив и сам се финансирао од чланарина, донација, а како нећемо да се бавимо корупцијом и партијским запошљавањем, ДЈБ је увео правило да се сваки члан локалног одбора који уђе у локалну скупштину, у виду донације одриче једног дела накнаде за политичке функције које обављају у скупштинама, у корист локалног одбора. А онда исти ти одборници и располажу са тим заједничким новцем из касе локалног одбора. Сваки члан покрета, уколико жели да постане члан покрета, мора да прихвати ово правило. Ко не жели, не може да буде члан покрета. "