Stručnost sprečila epidemije
U svim prihvatilištima u kojima su smešteni evakuisani iz poplavljenih područja 24 sata dežuraju lekari. Pri prijemu u centre svako od njih je bio pregledan, a oni kod kojih se posumnjalo na neku zaraznu bolest su izolovani, što je bio način održavanja epidemiološke situacije pod kontrolom.
Prihvatilišta, međutim, kako pišu ''Večernje novosti'' nisu dugoročno rešenje.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da se nastoji da se centri poput Starog DIF-a, ''Arene'', ''Šumica'' što pre zatvore i da se aktiviraju neke kasarne gde će ljudi imati bolje uslove, a pre svega kabine za tuširanje.
''Epidemiološka situacija se i dalje procenjuje kao nesigurna na područjima pogođenim poplavama, s obzirom , na prisustvo većeg broja evakuisanih u prihvatilištima, stalne migracije stanovništva i probleme u vodosnadbevanju u pojedinim lokalnim vodovodima, kaže dr Danijela Simić, epidemiolog Instituta za javno zdravlje Srbije ''Dr Milan Jovanović Batut''.
''U Beogradu je od početka vanredne situacije registrovano 37 pojedinačnih slučajeva akutne vodenaste dijareje i to u šest kolektivnih centara, dok su vaške registrovane kod 130 osoba u 13 objekata. Bilo je i 4 slučaja šuge, kao i 45 infekcija gornih respiratornih puteva u jednom objektu'', objašnjava Simić.