Стручност спречила епидемије
У свим прихватилиштима у којима су смештени евакуисани из поплављених подручја 24 сата дежурају лекари. При пријему у центре свако од њих је био прегледан, а они код којих се посумњало на неку заразну болест су изоловани, што је био начин одржавања епидемиолошке ситуације под контролом.
Прихватилишта, међутим, како пишу ''Вечерње новости'' нису дугорочно решење.
Министар здравља Златибор Лончар рекао је да се настоји да се центри попут Старог ДИФ-а, ''Арене'', ''Шумица'' што пре затворе и да се активирају неке касарне где ће људи имати боље услове, а пре свега кабине за туширање.
''Епидемиолошка ситуација се и даље процењује као несигурна на подручјима погођеним поплавама, с обзиром , на присуство већег броја евакуисаних у прихватилиштима, сталне миграције становништва и проблеме у водоснадбевању у појединим локалним водоводима, каже др Данијела Симић, епидемиолог Института за јавно здравље Србије ''Др Милан Јовановић Батут''.
''У Београду је од почетка ванредне ситуације регистровано 37 појединачних случајева акутне воденасте дијареје и то у шест колективних центара, док су вашке регистроване код 130 особа у 13 објеката. Било је и 4 случаја шуге, као и 45 инфекција горних респираторних путева у једном објекту'', објашњава Симић.