SUKOBI U SKOPLJU: Povređeno desetak policajaca i nekoliko demonstranata
SKOPLJE - U sukobima policije i demonstranata ispred sedišta Vlade u Skoplju povređeno je desetak policajaca i nekoliko učesnika protesta, preneli su makedonski mediji.
Nekoliko osoba je privedeno pošto je policija intervenisala i isterala građane koji su protestovali iz dvorišta Vlade, pa se hiljade njih nalazi na ulici ispred zgrade.
Kako prenosi TV Nova, demonstranti su bacali jaja i kamenice na zgradu Vlade.
Građani Skoplja protestuju ispred zgrade vlade nakon što je lider najuticajnijeg opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zoran Zaev obelodanio da je Martina Neškovskog pre gotovo četiri godine ubio policajac na dužnosti.
Deo građana je srušio polovinu ograde ispred vlade, ali je policija postavila novi kordon.
Policija oklopnim vozilima i dimnim bombama pokušava da potisne demonstrante koji stoje ispred Vlade. Demonstranti i dalje skandiraju "ubice, ubice".
Nova saznaje da je policija tukla novinara Zorana Ivanova za vreme protesta ispred Vlade i da je on zadobio lakše povrede.
Demonstranti su otišli do Saborne crkve, a deo njih je u Ilindenskoj ulici gde je policija pokušala da razbije grupu.
Zaev je obelodanio na konferenciji za novinare kao još jednu u nizu "bombi" u okviru projekta "Istina o Makedoniji" tako što je pustio nezakonito prisluškivani razgovor šefa tajne službe Saše Mijakova.
Kako je objavila skopska TV A1, u jednom trenutku došlo do incidenta kada su protestanti hteli da uđu u dvorište vlade, a među njima je bio i brat ubijenog Neškovskog, Aleksandar.
Četiri-pet pripadnika policije je, kako se navodi, napalo Aleksandra koji je želeo da uđe u zgradu vlade i da razgovara sa nekim od nadležnih. Policija ga je, međutim, u tome sprečila. U prvom redu građana je porodica ubijenog Neškovskog.
Mediji javljaju da je stanje veoma napeto, te da su građani posebno revoltirani, jer policija snima protest.
Zaev je rekao ranije danas da je Neškovskog ubio policajac na dužnosti Igor Spasov, što je vlast sakrila od javnosti kako bi, kako je rekao, spasao policiju, ali i sebe i o tome pustio još jedan u nizu nezakonito prisluškivanih razgovora po nalogu premijera Gruevskog.
Zaev je nezakonito prisluškivane razgovore počeo da objavljuje polovinom februara i tvrdi da je u protekle četiri godine Gruevski sa saradnicima prisluškivao više do 20.000 ljudi među kojima su pripadnici pozicije, opozicije, intelektualci, novinari, ali i verski poglavari.