Sutra je Dan mladosti u bivšoj SFRJ
BEOGRAD - Dan mladosti je bila priredba i sastavni deo kulta ličnosti u čast Josipa Broza tita u bivšoj SFRJ. Sutra će 34 godina od njegove smrti, biti obeležen Dan mladosti koji se u tadašnjoj državi proslavljao kao rođendan doživotnog predsednika.
Štafeta mladosti je uvedena 1945. godine, a na Titovu inicijativu 1957. godine događaj je proglašen Danom mladosti. Do Titove smrti 1980. štafeta mu se lično predavala na stadionu JNA u Beogradu. Posle njegove smrti, štafeta se predavala predsedniku Socijalističkog saveza omladine Jugoslavije.
Po pravilu, negde iz publike ili iz središta manifestacije izlazili bi čuveni sportisti i ugledni omladinci, koji su se trčeći preko stadiona peli do svečanih tribina, gde su bili Tito, njegova supruga i najbliži saradnici, čvrsto u ruci noseći Štafetu mladosti.
U tom svečanom trenutku, uz prigodan kratak govor, Tito je preuzimao Štafetu uvek napominjući da je ona prethodno nošena rukama omladinaca prelazila hiljade i hiljade kilometara od Triglava do Ðevđelije.
Na čelu SFRJ nalazio se punih 35 godina i imao je nesumnjivo izuzetan ugled u tadašnjem svetu. Posebno je veliki značaj u međunarodnim odnosima imala njegova uloga kao jednog od osnivača Pokreta nesvrstanih, što je u tadašnjim međunarodnim okolnostima imalo veliku težinu.
U njegovim zvaničnim biografijama navođeno je da je učestvovao u Oktobarskoj revoluciji u Rusiji, gde je prethodno ranjen 1915, pa je izvesno vreme proveo kao zarobljenik. Pre toga je kao austrougarski kaplar učestvovao u Prvom svetskom ratu - između ostalog i u borbama protiv srpske vojske.
U Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca vratio se krajem oktobra 1920, kada je postao član Komunističke partije, a 1937. njen generalni sekretar, posle smenjivanja i streljanja Milana Gorkića, prethodnog lidera KPJ. Radio je 1936. i 1937. u Kominterni u Moskvi u vreme kad je likvidiran i znatan broj jugoslovenskih komunističkih prvaka.
Osim borbe protiv okupatora, jedinice pod njegovom komandom sprovele su komunističku revoluciju - tokom i nakon rata.
O njegovoj istorijskoj ulozi svedoči i neverovatno masovno prisustvo najistaknutih ličnosti tadašnjeg sveta njegovoj sahrani 8. maja 1980. godine. Njegovoj sahrani u Beogradu prisustvovalo je više od 200 visokih ličnosti iz čak 127 zemalja.
Dan mladosti poklapao se inače i sa nemačkim desantom na Drvar 25. maja 1944. kada je Tito uspeo da se spase prilikom desanta nemačkih padobranskih jedinica.