Сутра је Дан младости у бившој СФРЈ
БЕОГРАД - Дан младости је била приредба и саставни део култа личности у част Јосипа Броза тита у бившој СФРЈ. Сутра ће 34 година од његове смрти, бити обележен Дан младости који се у тадашњој држави прослављао као рођендан доживотног председника.
Штафета младости је уведена 1945. године, а на Титову иницијативу 1957. године догађај је проглашен Даном младости. До Титове смрти 1980. штафета му се лично предавала на стадиону ЈНА у Београду. После његове смрти, штафета се предавала председнику Социјалистичког савеза омладине Југославије.
По правилу, негде из публике или из средишта манифестације излазили би чувени спортисти и угледни омладинци, који су се трчећи преко стадиона пели до свечаних трибина, где су били Тито, његова супруга и најближи сарадници, чврсто у руци носећи Штафету младости.
У том свечаном тренутку, уз пригодан кратак говор, Тито је преузимао Штафету увек напомињући да је она претходно ношена рукама омладинаца прелазила хиљаде и хиљаде километара од Триглава до Ђевђелије.
На челу СФРЈ налазио се пуних 35 година и имао је несумњиво изузетан углед у тадашњем свету. Посебно је велики значај у међународним односима имала његова улога као једног од оснивача Покрета несврстаних, што је у тадашњим међународним околностима имало велику тежину.
У његовим званичним биографијама навођено је да је учествовао у Октобарској револуцији у Русији, где је претходно рањен 1915, па је извесно време провео као заробљеник. Пре тога је као аустроугарски каплар учествовао у Првом светском рату - између осталог и у борбама против српске војске.
У Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца вратио се крајем октобра 1920, када је постао члан Комунистичке партије, а 1937. њен генерални секретар, после смењивања и стрељања Милана Горкића, претходног лидера КПЈ. Радио је 1936. и 1937. у Коминтерни у Москви у време кад је ликвидиран и знатан број југословенских комунистичких првака.
Осим борбе против окупатора, јединице под његовом командом спровеле су комунистичку револуцију - током и након рата.
О његовој историјској улози сведочи и невероватно масовно присуство најистакнутих личности тадашњег света његовој сахрани 8. маја 1980. године. Његовој сахрани у Београду присуствовало је више од 200 високих личности из чак 127 земаља.
Дан младости поклапао се иначе и са немачким десантом на Дрвар 25. маја 1944. када је Тито успео да се спасе приликом десанта немачких падобранских јединица.