SVE IMA CENU, PA I PASOŠ: Gde je najjeftinije državljanstvo?
Prema nekim procenama, svake godine nekoliko hiljada građana potroši ukupno dve milijarde dolara, da bi dobili još jedan pasoš. Ekonomsko državljanstvo je u ekspanziji.
Institucija ekonomskog državljanstva živa je u svetu, a od iznosa novca koji je bogati kandidat spreman da investira zavisi država u kojoj može da se nastani za stalno i dobije sva prava.
Definitivno najjjeftinije je steži državljanstvo Dominikanske Republike. Potrebna je investicija od 100.000 dolara.
Zemlja koja ima nešto više od 70.000 stanovnika, procenjuje se, dom je za 3.000 ekonomskih državljana.
Kako je deo Komonvelt nacija, državljani imaju specijalne pogodnosti u Velikoj Britaniji, a i sa ovim pasošem 50 zemalja je otvoreno za bezvizno putovanje.
Federacija Sveti Kristofer i Nevis, u Karibima, ima najdužu istoriju davanja državljanstva zbog investiranja, još od 1984.
Ovde možete dobiti državljanstvo sa donacijom od 250.000 dolara, ili investicijom od 400.000 u nekretnine.
Neke zemlje ne nude odmah državljanstvo, već tzv. zlatne vize, koje eventualno mogu voditi do sticanja državljanstva.
To je slučaj sa Portugalom. Oni bogatim, spremnim za investiranje nude boravišne dozvole, pa je put do državljanstva, i pored ulaganja, nešto duži.
To je slučaj i sa SAD, Velikom Britanijom, Španijom.
U Malti su imali plan da dele pasoše za investicije od 650.000 evra , što bi pasoš ove zemlje učinilo najjeftinijim pasošem neke od članica EU. Posle kritika i pritisaka, ova cifra se popela na 1,15 miliona evra.
I Kipar nudi direktan put do državljanstva - kroz investiciju u ovu zemlju, od minimalnih 2 miliona evra.
U našem regionu ekonomsko državljanstvo nude Makedonija i Albanija. Makedonci traže 400.000 evra investicija i 10 otvorenih radnih mesta. Albancima je dovoljno pokazati investiranje od 147.000 evra.
Uvođenje ekonomskog državljanstva razmatra i Crna Gora.
Pročitajte i: