SVE SAME POHVALE ZA NAŠU PRESTONICU! Evo kako Gardijan vidi Beograd (FOTO)
Beograd je grad koji je uprkos rušenjima i ratovima, pun kreativnosti i urbanog života.
U proteklom periodu kroz Srbiju je protutnjao veliki broj izbeglica sa Bliskog istoka, i da se i dalje oseća arapsko prisustvo, doduše, na sasvim drugačiji način.
Projekat "Beograd na vodi", budući šoping centar na Balkanu Gardijan je uporedio sa londonskim "Vestfild Stratfordom".
Opisujući Beograd, Gardijan ističe da se prestonica Srbije nalazi na ušću dve velike reke, Save u Dunav, da ima dugačku istoriju koja podrazumeva ratove, rušenje, ponovno podizanje, Titovu Jugoslaviju...
Britanski list poredi Beograd sa Berlinom nakon pada zida 1989. godine i ističe da je grad "uprkos propadanju, veoma živ", te da predstavlja grad pun kreativnosti i urbanog, a jeftinog života.
U prometnoj Karađorđevoj ulici nalazi se pravo arhitektonsko remek delo Geozavoda, zgrade koju su projektovali Nikola Nestorović i Andra Stevanović, a koja je, uprkos tome što je bila izgrađena 1907. godine, sve do leta 2014. bila skoro jedva vidljiva kroz zagađen vazduh i smog.
A do kada će Beograđanka stajati uspravno pročitajte OVDE!
Prošle godine je zdanje bilo restaurirano, a danas se u njemu nalazi galerija posvećena "Beogradu na vodi", gde se nalazi i ogromna maketa projekta. Projekat "Beograd na vodi", navodi Gardijan, nije prvi pokušaj urbanizacije srpske prestonice, pa je tako Tito 50-ih godina proširio Beograd preko Save i napravio Novi Beograd, koji se sastoji iz niza povezanih blokova, a gde je podignuta, i dalje najviša kula u tom gradu - Geneks.
Balkanska država je, piše dalje list, dugo želela da realizuje sličan poduhvat, poput projekta Luka Beograd, koji je 2009. osmislio arkitekta Danijel Libeskind zajedno sa Janom Gelom.
Da li znate kako je Banovo Brdo dobilo ime? Ukoliko ne znate, možete pročitati na OVOM linku!
Gardijan spominje i da Ujedinjeni Arapski Emirati imaju snažno uporište u Srbiji zbog mnogih investicija, uključujući sporazume sa vojnom industrijom, ulaganje u srpsku poljoprivredu, kao i kupovine udela u srpskoj aviokompaniji "Er Srbija". Uprkos suprotstavljenim mišljenjima, izgradnja projekta je već počela, počevši od čišćenja prostora na mestu gde će se kompleks i nalaziti.