СВЕ САМЕ ПОХВАЛЕ ЗА НАШУ ПРЕСТОНИЦУ! Ево како Гардијан види Београд (ФОТО)
Београд је град који је упркос рушењима и ратовима, пун креативности и урбаног живота.
У протеклом периоду кроз Србију је протутњао велики број избеглица са Блиског истока, и да се и даље осећа арапско присуство, додуше, на сасвим другачији начин.
Пројекат "Београд на води", будући шопинг центар на Балкану Гардијан је упоредио са лондонским "Вестфилд Стратфордом".
Описујући Београд, Гардијан истиче да се престоница Србије налази на ушћу две велике реке, Саве у Дунав, да има дугачку историју која подразумева ратове, рушење, поновно подизање, Титову Југославију...
Британски лист пореди Београд са Берлином након пада зида 1989. године и истиче да је град "упркос пропадању, веома жив", те да представља град пун креативности и урбаног, а јефтиног живота.
У прометној Карађорђевој улици налази се право архитектонско ремек дело Геозавода, зграде коју су пројектовали Никола Несторовић и Андра Стевановић, а која је, упркос томе што је била изграђена 1907. године, све до лета 2014. била скоро једва видљива кроз загађен ваздух и смог.
А до када ће Београђанка стајати усправно прочитајте ОВДЕ!
Прошле године је здање било рестаурирано, а данас се у њему налази галерија посвећена "Београду на води", где се налази и огромна макета пројекта. Пројекат "Београд на води", наводи Гардијан, није први покушај урбанизације српске престонице, па је тако Тито 50-их година проширио Београд преко Саве и направио Нови Београд, који се састоји из низа повезаних блокова, а где је подигнута, и даље највиша кула у том граду - Генекс.
Балканска држава је, пише даље лист, дуго желела да реализује сличан подухват, попут пројекта Лука Београд, који је 2009. осмислио аркитекта Данијел Либескинд заједно са Јаном Гелом.
Да ли знате како је Баново Брдо добило име? Уколико не знате, можете прочитати на ОВОМ линку!
Гардијан спомиње и да Уједињени Арапски Емирати имају снажно упориште у Србији због многих инвестиција, укључујући споразуме са војном индустријом, улагање у српску пољопривреду, као и куповине удела у српској авиокомпанији "Ер Србија". Упркос супротстављеним мишљењима, изградња пројекта је већ почела, почевши од чишћења простора на месту где ће се комплекс и налазити.