SVE VIŠE ODLAZE IZ "LIJEPE NJIHOVE": Veliko nezadovoljstvo uslovima rada i platama!
Sve više nezaposlenih Hrvata umesto na Jadran, odlazi da radi u Evropsku uniju. Ne pristaju više da “rintaju” za malo novca, zbog čega Hrvatskoj fali radnika.
Rad u letnoj sezoni na Jadranu zanima sve manje državljana Hrvatske, uprkos velikoj stopi nezaposlenosti. Rezultat je otvaranje evropskog tržišta rada za hrvatske radnike. Poboljšanju situacije ne doprinose ni iskustva jednog dela sezonaca koji znaju biti zastrašujuća i ponižavajuća. Deo onih koji trenutno rade u sezoni na Jadranu kao da nisu u radnom, nego u robovlasničkom odnosu.
RODILA JE BLIZANCE: Ginekolog zato mora da joj plati 90.000 evra!
Iskorišćava se njihov očaj i besparica zbog čega rade 12 ili 16 sati na dan, sedam dana u nedelji za platu od 3000 ili 4000 kuna ( najviše oko 530 evra). Veliki deo radnika koji bi se u letnjim mesecima zaposlili na obali, dolazi iz Slavonije. Ali isto tako, Slavonci su masovno otišli da rade u druge zemlje Evropske unije, a sada poslodavcima na moru nedostaje radnika. O lošim uslovima sezonskog rada mnogo se govori, ali nikako da se u celosti promene. Tamo gde nema kontrole, nema sindikata, poslodavci ne poštuju zakon i iskorišćavaju sezonce.
MILIONERKA IZ BLATA: "Teška" je 135 miliona evra, a radi u Gradskoj čistoći (VIDEO)
- Ide se do te mere da sa njima sklapaju ugovore o radu na mesec dana, a ako se zbog nečeg pobune, ugovor im se ne produžuje - rekao je Eduard Andrić, predsednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske. Tvrdi kako je situacija sa smeštajem radnika šarolika.
- Po pravilu, samo veliki imaju donekle adekvatan smeštaj, dok je ostalo ispod svakog nivoa. Većina sezonaca mora poslodavcu da nadoknađuje za smeštaj i hranu - kazao je Andrić. Prosečne plate su 3500 do 4500 kuna neto.
VOZAČI, OPREZNO NA PUTU! Nećete verovati gde vas sve mogu snimiti kamere, a kazne su OGROMNE!
- To bi trebalo da bude plata za redovno radno vreme, ali poslodavci izbegavaju da daju slobodan dan - rekao je Andrić.
- Radnici u sezoni odrađuju veliki broj sati. Najveći problem radnika koji rade u sezonskim područjima je ostvarivanje određenih prava poput korišćenja godišnjih odmora - napominje Zlatica Štulić, predsednica Sindikata trgovine Hrvatske. Ne čudi zato što je mnogo ljudi koji su isključivo radili sezonske poslove, otišlo u neke od zemalja EU-a, kako bi za bolje uslove i veće plate rešili svoju egzistenciju. Mario Bebić, pomoćnik ministarke rada i penzionog sistema, svestan je iskustava sezonaca kako sezonski rad u Hrvatskoj znači tri meseca “rintanja” bez slobodnog dana, uz desetosatno radno vreme, za prosečnu platu od jedva 4000 kuna.
CELA HRVATSKA SE SMEJE OVOM MATORCU: Tražio je PORNIĆE na netu i postao regionalni HIT! (FOTO)
- Nakon ulaska u Evropsku uniju, Republika Hrvatska, skladno slobodi kretanja radnika, ne može zabraniti niti ograničiti zapošljavanje hrvatskih radnika u državama članicama. Ministarstvo rada uz pomoć Inspektorata rada uložiće maksimalne napore kako bi se što bolje zaštitili radnici od nezakonitog prekovremenog rada i izbegavanja plaćanja ugovorene plate - rekao je Bebić.
APARTMANI PO SMEŠNIM CENAMA! Na ovim popularnim letovalištima NOĆENJE JE MALTENE DŽABE!